Вода, поряд із своїм величезним життєво необхідним для людини благом, за певних умов і, на жаль, досить часто може стати фактором ризику виникнення різноманітної патології, у т.ч.:
- інфекційних захворювань: вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз та інші;
- паразитарні захворювання: лямбліоз та інші;
- пов’язані з хімічним забрудненням води: водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння пестицидами та інші.
Однією з причин виникнення і розповсюдження інфекційних захворювань є тривале зберігання життєздатності небезпечних для людини мікроорганізмів у водному середовищі.
Виживання патогенних мікроорганізмів у воді, наприклад кишкової палички в колодязній воді складає до 21 доби, в річковій – від 21 до 183 діб, бактерії дизентерії – від 12 до 92 доби, збудники черевного тифу – від 71 до 183 доби, лептоспіроз – від 7 до 150 днів, холерний вібріон – від 0,5 до 92 доби.
Причиною зараження води можуть бути викиди недостатньо очищених стічних вод у водоймище, забруднення нечистотами берегів, місць масового купання, прання білизни, просочування в підземні води нечистот з вигребів вбиралень, занесення в криниці патогенних мікроорганізмів забрудненими відрами. Є значний ризик мікробного забруднення питної води у водорозподільній мережі в процесі її доставки до споживача та до місць безпосереднього вживання води, що пов’язано із високою зношеністю водогонів і, як наслідок, з постійним виникненням аварійних ситуацій. На жаль, через військові дії в Україні є потенційна небезпека інфікування води збудниками захворювань що передаються водним шляхом.
Хвороба проявляється не зразу, а після інкубаційного (прихованого) періоду. При різних кишкових інфекціях він відрізняється: короткий при дизентерії – 2-7 днів, при холері – від декількох годин до п’яти днів, при черевному тифі – 7-25 днів, при гепатиті А – 15-50 днів.
Типовими та найбільш характерними симптомами кишкової інфекції є: діарея, до якої приєднуються нудота, блювота, болі у животі, підвищення температури тіла, відсутність апетиту, загальна слабкість.
З метою попередження виникнення інфекційних хвороб з водним шляхом передачі необхідно:
- не використовувати колодязну та водопровідну питну воду без лабораторного підтвердження її якості, навіть для господарських потреб, у зв’язку з ймовірним хімічним та мікробним її забрудненням;
- вживати тільки гарантовано безпечну воду і напої (бажано вживати воду і напої у фабричній розфасовці);
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі водойми тощо), а використовувати воду тільки із безпечних джерел водопостачання або питну бутильовану воду;
- при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, туризм тощо) для миття посуду й рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена;
- дотримуватися правил особистої гігієни – ретельно мити руки з милом перед приготуванням їжі та перед її вживанням, після користування громадським транспортом та відвідування туалету.
Виконання цих нескладних правил та порад допоможе уникнути захворювання на гострі кишкові інфекції й зберегти ваше здоров’я та здоров’я ваших близьких! Проте, якщо раптом у вас виникли симптоми гострої кишкової інфекції чи харчового отруєння необхідно негайно звернутися за медичною допомогою! Самолікування може призвести до найтяжчих ускладнень та наслідків для здоров’я людини.