До України імпортували неякісний сир із Франції

17 лютого 2023 року до Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» надійшло повідомлення від Секретаріату ІНФОСАН щодо виявлення Listeria monocytogenes у сирі з Франції, який було імпортовано до України.

Назва торгової марки неякісного сиру TD GURMANDIZ.
Про виявлені випадки захворювань, що були пов’язані із вживанням цього продукту, повідомляйте на електронну адресу: sumy_olc@ukr.net.

Довідково. Лістеріоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Природним резервуаром лістерій є ґрунт, з якого вони потрапляють до рослин. Джерелом зараження сільськогосподарських тварин є корми, особливо силос, де є сприятливі умови для розмноження бактерій. Зараження людей пов’язане зі споживанням фруктів, овочів, інфікованої води та продуктів тваринництва (м’ясо, молоко, риба). Найчастіше зараження відбувається через харчові продукти при відсутності термічної обробки та тривалому зберіганні їх при низьких температурах. Відомий контактний шлях передачі через порізи, садини на шкірі, при потраплянні в них виділень хворих тварин. Хвороба характеризується ураженням центральної нервової системи, септичними проявами, абортами, маститами, або перебігає у формі безсимптомного носійства. За першими симптомами вона схожа на харчове отруєння. У випадку прогресування хвороби страждає центральна нервова система (головний мозок). Для літніх людей, осіб з ослабленим імунітетом, маленьких дітей та вагітних жінок наслідки можуть бути летальними. Тому важливо звернутись до лікаря, якщо у вас з’явилися ознаки харчового отруєння: слабкість, озноб, підвищена температура, діарея, блювота. Іншою формою хвороби може бути ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. У разі ураження нервової системи з’являються ознаки менінгіту, менінгоенцефаліту, абсцесу мозку, інфекційно- токсичного шоку.

Лістеріоз важко перебігає у немовлят (висока летальність), вагітних жінок (призводить до викидів, а також до зараження немовлят від матері до дитини через плаценту), ВІЛ-інфікованих та онкохворих пацієнтів. Якраз у таких випадках інфікування виникає тяжка форма лістеріозу з ураженням ЦНС та легенів і імовірний високий ступінь летальності.

Як не заразитися лістеріозом. Важливо всі харчові продукти піддавати належній термічній обробці (варіння, смаження, запікання), яка на 100% знищує лістерії. При вживанні сирих овочів і фруктів ретельно їх промивайте, адже лістерії можуть бути на їх поверхні. Також не варто вживати пошкоджені овочі та фрукти (падалиця, тріщини, розломи) – лістерії, якщо вони були, можуть проникнути всередину. Розігрівання у мікрохвильовій печі, бланшування, розморожування при кімнатній температурі не вбиває мікроорганізмів. Мити овочі та фрукти потрібно відразу, як ви принесете покупку додому. Особливістю лістерій є їх здатність розмножуватися у харчових продуктах навіть в холодильнику та морозильній камері. При приготуванні їжі не розміщуйте сирі та готові продукти поруч. Не нарізайте варені овочі для салату на дошці, де ви тільки що розрізали сире м’ясо. Сирі та готові продукти не слід зберігати на одній полиці в холодильнику. Не купуйте продукти на стихійних ринках, де ви не можете бути впевнені в їх якості та належних умовах зберігання, транспортування, приготування. Дотримуйтесь заходів особистої гігієни, мийте руки після відвідування вулиці, туалету та громадських місць, перед вживання їжі.
Бактерії Listeria дуже живучі, але якщо у вас хороший імунітет – відбудетеся звичайним харчовим отруєнням

Поділитися