З настанням холодів поступово збільшується кількість звернень пацієнтів з ознаками застуди. За три тижні грудня 2022 року, з 03.12.2022 по 23.12.2022 у Лебединській міській територіальній громаді було зареєстровано 453 хворих на гострі респіраторні інфекції, з них 226 дітей. Протягом минулого тижня, з 19.12.2022 по 25.12.2022, кількість хворих становить 179 осіб, з них – 93 дитини.
Грип та ГРВІ є наймасовішими захворюваннями, які завдають великої шкоди здоров’ю населення, кожна доросла людина хворіє у середньому двічі за рік, школярі – тричі, а діти дошкільного віку – до 7 разів. Кожні 2-3 роки виникають епідемії грипу, а кожні 30-40 років – пандемії цієї хвороби. Людина, хвора на грип і ГРВІ, є небезпечною для оточуючих, адже під час розмови, кашлю, чхання хворий виділяє в навколишнє середовище велику кількість вірусу з крапельками слизу. Максимальна заразність спостерігається у перші два-три дні хвороби, а небезпека для оточуючих може складати до 7 днів.
Для грипу характерний раптовий початок з ознобом. Температура тіла за кілька годин підвищується до 39-40 С. Хворих турбує сильний головний біль, болі в очних яблуках, які посилюються під час рухів, м’язові болі, слабкість, розбитість, пітливість. При появі клінічної симптоматики грипу чи ГРВЗ необхідно негайно звернутися до лікаря. Оцінивши тяжкість перебігу хвороби, лікар визначить необхідність госпіталізації хворого чи можливість його лікування вдома. Госпіталізації до лікувального закладу підлягають хворі з тяжким перебігом грипу та з ускладненнями.
Грип не є тяжкою хворобою, але він небезпечний своїми ускладненнями, особливо пневмонією, що викликана вірусом грипу А (H1N1). Саме такий вірус виявлено у одного із жителів нашої громади ще на початку грудня цього року. У дітей молодшого віку, осіб старше 60 років, у хворих з хронічними захворюваннями може бути запалення середнього вуха і гайморових пазух, бронхіти, ураження нирок, і навіть, мозку та серця.
Особливо небезпечним грип є для груп ризику, до яких належать діти до 5 років, вагітні жінки, люди старші 65 років, люди з надлишковою вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання та хвороби легень. До групи ризику входять також медичні працівники, вчителі і вихователі, працівники торгівлі й громадського харчування , усі, хто працює в багатолюдних місцях, а також особи, що переносять хворобу на ногах.
А тому, щоб залишатися здоровими, рекомендуємо жителям громади дотримуватись наступних заходів.
Щоб не помилитися, чи це грип, чи COVID-19 , варто обов’язково самоізолюватися, повідомити сімейного лікаря та отримати направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.
Передусім, необхідно бути уважними до свого здоров’я, не переохолоджуватися, уникати місць масового скупчення людей, носити маски, дотримуватись “етикету кашлю», пити достатню кількість рідини (до 2-х літрів у день), вживати вітамінні напої – відвари з шипшини, калини, з сухофруктів, чай з лимоном та імбиром. Важливу роль відіграє повноцінний сон, не менше 7-8 годин на добу. Важливо також часто провітрювати приміщення, проводити прибирання із застосуванням деззасобів.
З появою перших симптомів грипу чи застуди обов’язковою є ізоляція хворої людини.
Грип не минає за день-два, тому дотримуйтесь карантинних вимог, не займайтесь самолікуванням, отримуйте відповідне медикаментозне лікування, яке призначив ваш сімейний лікар.
Лебединське відділення ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ»