Лістеріоз: симптоми і профілактика

Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» доводить, що з у 2023 році в Україні було зареєстровано 12 випадків лістеріозу. В той же час, у 2022 році було зареєстровано лише 2 випадки лістеріозу. У 2023 році найбільша кількість випадків була зафіксована у Волинській області (4). Випадки також реєструвались у Житомирській, Полтавській, Харківській, Запорізькій та Хмельницькій областях.

Лістеріоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікроорганізмами Listeria monocytogenes. Ці бактерії широко розповсюджені у природі, їх знаходять у ґрунті, піску, воді. Список джерел (резервуарів) лістерій досить великий: це можуть бути дикі гризуни, сільськогосподарські тварини, домашні і дикі тварини, бродячі коти і собаки, а також дикі птахи, в тому числі голуби. Захворювання виникає при вживанні продуктів харчування, які містять бактерії лістерій – молоко, м’ясо, риба, овочі, фрукти. Інкубаційний період 3-70 днів, частіше 21 день.

Існує дві основні форми лістеріозу: неінвазивна та інвазивна форма.

Неінвазивний лістеріоз (гарячковий лістеріальний гастроентерит) є легкою формою захворювання, що вражає переважно здорових людей. Симптоми включають діарею, лихоманку, головний біль і міалгію (м’язовий біль). Спалахи цієї хвороби, як правило, викликані вживанням їжі, що містить високі дози L. monocytogenes.

Інвазивний лістеріоз є більш важкою формою захворювання і вражає певні групи ризику. До них відносяться вагітні жінки, пацієнти, які проходять лікування від раку, ВІЛ та трансплантацію органів, люди похилого віку та немовлята. Ця форма захворювання характеризується вираженою симптоматикою та високою летальністю (20–30%). Симптоми включають лихоманку, міалгію (м’язовий біль), септицемію, менінгіт.

Вирішальне значення діагнозу лістеріоз має лабораторна діагностика.

Підозрілими на захворювання особами, яких доцільно лабораторно обстежити на лістеріоз, є:

– особи з ознаками будь-яких інфекційних захворювань, що мають зв’язок з неблагополучним по лістеріозу господарством (якщо в господарстві виявлено захворювання тварини лістеріозом);

– особи з рецидивуючими ангінами, симптомами інфекційного захворювання з лімфаденітом і кон’юнктивітом, септичними проявами, явищами менінгіту і енцефаліту, професійно пов’язані з тваринами, переробкою тваринницької продукції;

– вагітні, що мають обтяжений акушерсько-гінекологічний анамнез (патологія вагітності і попередніх пологів);

– вагітні з катаральними явищами, що мають зв’язок з тваринницьким господарством або професійно пов’язані з тваринами;

– літні особи і особи з імунодефіцитом з ознаками менінгіту і менінгоенцефаліту без встановленої раніше причини стану;

– особи з наявністю будь-якої інфекційної симптоматики, що вживали свідомо інфіковану лістеріями продукцію;

– особи в септичному стані без встановленого раніше діагнозу.

Для діагностики лістеріозу існують різні методи, включаючи полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР), серологічні імунохроматографічні. Однак найбільш надійним методом є бактеріологічне дослідження.

Негативний результат імунохроматографічного тесту не виключає наявності лістеріозу.

Більшість випадків лістеріозу людини харчового походження. Для зменшення захворюваності слід вжити заходів, спрямованих на безпеку харчових продуктів.

Профілактика

L. monocytogenes у харчових продуктах гине при пастеризації та кип’ятінні.

Загалом рекомендації щодо профілактики лістеріозу подібні до рекомендацій, які використовуються для запобігання іншим захворюванням харчового походження. Це включає практику безпечного поводження з харчовими продуктами та дотримання п’яти ключів ВООЗ до безпечнішої їжі:

1. Тримати в чистоті.

2. Розділяти сире і варене.

3. Ретельно варити їжу.

4. Їжу зберігати при дотриманні температурного режиму.

5. Використовуйте безпечну воду та продукти харчування.

Особи з груп високого ризику повинні:

– уникати вживання молочних продуктів з непастеризованого молока; м’ясні делікатеси та готові до вживання м’ясні продукти, такі як ковбаси, шинки, паштети та м’ясні пасти, а також морепродукти холодного копчення (наприклад, копчений лосось);

– прочитати та уважно дотримуватися терміну придатності та температури зберігання, зазначених на етикетці продукту готових до споживання продуктів, щоб гарантувати, що бактерії, потенційно присутні в цих продуктах, не розмножаться до небезпечно високої кількості;

– приготування їжі безпосередньо перед споживанням є ще одним дуже ефективним способом знищення бактерій.

Лікар – епідеміолог Лебединського відділення ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ» Микола ЧЕРНИЧКО

Поділитися