Інформаційна година для суб’єктів пробації на тему : «Відповідальність за ст. 40 Кримінального кодексу України Фізичний або психічний примус»

20 червня 2023 року з метою правової освіченості суб’єктів пробації начальником Сумського районного сектору № 3 філії Державної установи «Центр пробації» в Сумській області Анатолієм Глухом спільно з фахівчинею Лебединського бюро правової допомоги Іриною Лєвих, була організована та проведена інформаційна година для суб’єктів пробації на тему: «Відповідальність за ст. 40 Кримінального кодексу України «Фізичний або психічний примус».

Метою заходу було надання роз’яснень для суб’єктів пробації щодо відповідальності за вчинення кримінально протиправного діяння під впливом фізичного або психологічного примусу.

«Відповідно до чинного законодавства (ст. 40 Кримінального кодексу України) не є кримінальним правопорушенням дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.

Питання про кримінальну відповідальність особи за заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо ця особа зазнала фізичного примусу, внаслідок якого вона зберігала можливість керувати своїми діями, а також психічного примусу, вирішується відповідно до положень ст. 39 цього Кодексу.

Конструкція ст. 40 КК України передбачає дві окремі ситуації – вчинення особою протиправної дії або бездіяльності в результаті застосування до неї фізичного насильства, в наслідок якого така особа взагалі позбавляється можливості керувати своїми діями та вчинення особою протиправної дії/бездіяльності під впливом психічного примусу або ж такого фізичного насильства, яке все ж таки не позбавляє особу можливості керувати своїми діями.

В першому випадку (ч. 1 ст. 40 КК України) особа безумовно не підлягає кримінальній відповідальності, оскільки в її діях відсутній склад кримінального правопорушення – відсутня будь-яка форма вини такої особи у вчиненні протиправних дій/бездіяльності. В другій ситуації (ч. 2 ст. 40 КК України) особа також може бути звільнена від кримінальної відповідальності, проте при вирішенні цього питання поведінка такої особи підлягає оцінці з урахуванням норм ст. 39 КК України, якою врегульовано питання крайньої необхідності», – надала роз’яснення Ірина Лєвих.

Поділитися