За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області, у цьому році відмічається масовий спалах розвитку багатоїдного шкідника – лучного метелика ІІ покоління. Він входить до переліку особливо небезпечних шкідливих організмів, здатних створити надзвичайну ситуацію.
Після грозових дощів із сильними поривами вітру в деяких районах області спостерігається масовий літ лучного метелика.
Зважаючи, що цей шкідник може перелітати на великі відстані, припускається, що метелики були занесені повітряними масами з інших регіонів.
Найнебезпечнішою стадією фази розвитку шкідника є гусениця – довжиною до 35 мм, зеленувато – сіра з чорною смугою вздовж спини і по боках.
Голова чорна з світлим малюнком, тіло вкрите чорнуватими щетинконосними горбочками. Гусениці живляться протягом 14 – 30 днів, обгризаючи листя, стебла і генеративні органи рослини. Закінчивши живлення гусениці коконуються в довгастих коконах у ґрунті. Дає 2-3 покоління на рік.
Лучний метелик широкий поліфаг. Висока плодючість, багатоїдність і здатність до міграції уможливлює нанесення ним відчутних господарських втрат врожаїв на значних площах.
Серед культурних рослин найбільше пошкоджуються: буряки, овочі, коноплі, однорічні та багаторічні трави, соняшник, соя. Рідше пошкоджуються: картопля, томати, зернові.
Гарною кормовою базою для лучного метелика є різні бур’яни, серед яких найбільш приваблива лобода, щириця, а також різні види полину. За умов масового розмноження метелика можливе переміщення гусениць на відстань 1-1,5 км від місця їх відродження, після того як вони з’їдять увесь запас корму. На своєму шляху вони знищують майже всю трав’яну рослинність.
Ефективна боротьба з лучним метеликом може бути досягнута лише в результаті комплексного застосування організаційно – господарських, агротехнічних, хімічних, біологічних і інших методів, за допомогою яких можливо боротися не лише з гусеницями, а й із іншими фенофазами шкідника.
Відродження гусениць прогнозується на кінець липня, початок серпня. Найбільш ефективними є хімічні обробки проти гусениць І-ІІ віків.
При потребі застосовують інсектициди дозволені до використання в Україні.
Усі захисні заходи слід проводити з дотриманням техніки безпеки людей та довкілля. Не дозволяється працювати з пестицидами без індивідуальних засобів захисту.