19 листопада 2021 у Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва вперше були представлені твори відомих польських художників ХІХ – початку ХХ століття. Презентація відбулася в рамках пересувного виставкового проєкту Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького – «Польське мистецтво ХІХ – поч. ХХ ст.».
Виставка живописних і графічних творів польських майстрів стала справжнім подарунком до 103-ї річниці заснування Лебединського художнього музею, що відзначається 20 листопада. Виставка також майже співпала із Днем незалежності Польщі (11 листопада). До речі, це також була 103-я річниця проголошення Республіки Польщі у 1918 році.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7294.jpg)
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7295.jpg)
Наукові співробітники Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Олена Гагіна та Світлана Морозова повідомили, що польська виставка, презентована у Лебедині є частиною великої колекції Оскара Гансена, який рятуючи своє зібрання від війни, в роки громадянської війни перевіз її до міста Суми.
До експозиції виставки увійшли 24 живописні та графічні твори видатних польських художників ХІХ – поч. ХХ ст., що представлені у різноманітному стилістичному та технічному виконанні. На виставці можна побачити роботи митців, творчість яких розвивалася на паралелях офіційного та альтернативного мистецтва, й завжди була яскравим прикладом європейського демократичного світогляду, у якому віддзеркалена духовна пам’ять народу з новітніми вирішеннями живописно-пластичних завдань, де людина є головним носієм культурно-мистецьких традицій.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7296.jpg)
Гордістю експозиції є твори визначних постатей в образотворчому мистецтві Республіки Польща: Вільгельма Котарбінського (1849 – 1921), Яна Станіславського (1860 – 1907), Генріха Редліха (1838 – 1884), Олександра Орловського (1777 – 1832), Франтішека Костржевського (1826 – 1911), Яна Піварського (1794 – 1859), Яна Войнарського (1879 – 1937) та інших відомих майстрів.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7307.jpg)
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7317.jpg)
Польське мистецтво, представлене на виставці, викликало жвавий інтерес у гостей вернісажу, серед яких були художники, викладачі, історики, журналісти, громадські діячі. Зокрема, міський голова Олександр Бакликов висловив впевненість, що виставка знайде позитивний відклик, як серед лебединців, так і гостей нашого міста. Очільник міста також привітав колектив художнього музею із поважною річницею заснування установи та побажав музею нових досягнень, цікавих творчих проєктів, а також продовжувати благородну і водночас відповідальну місію, спрямовану на дбайливе збереження та популяризацію унікальних духовних надбань нашого народу, його історико-культурних та мистецьких реліквій.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7312.jpg)
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7314.jpg)
Під час вернісажу, Олександр Бакликов відзначив подяками куратора виставки «Польське мистецтво ХІХ – поч. ХХ ст.» старшого наукового співробітника Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького Ганну Святець, художника-реставратора СОХМ Владу Ярмак та головного зберігача фондів лебединського художнього музею Тетяну Коваленко.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7302.jpg)
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7303.jpg)
До речі, окрім самої виставки польського мистецтва, музей отримав ще один подарунок – повернення статуетки української скульпторки польсько-єврейського походження Жозефіни Діндо «Посудниця» (1928), яку близько року реставрувала художник-реставратор СОХМ Влада Ярмак. У статуетки була відсутня (втрачена) права рука (від плеча до п’ястя), а також малися численні тріщини по ногах та тарілках, й сліди давнішньої не надто вдалої реставрації.
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7309.jpg)
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7310.jpg)
Щиро привітали Лебединський художній музей зі святом, а також новим виставковим проєктом та пораділи співпраці з Сумським обласним художнім музеєм імені Никанора Онацького, завідуюча сектором туризму Валентина Знаменщикова, та сумський художник й радник голови Сумської ОДА Костянтин Аленінський, який ще й передав в дар музею картину одеської художниці Людмили Петренко «Будинок Казимира Малевича у Конотопі (2020) та імпровізований «герб Малевичей».
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7315.jpg)
Доповнили атмосферу вражень чудові музичні вітання від викладача Лебединської дитячої школи мистецтв Юрія Радькова, який виконав класичну композицію на фортепіано польського композитора Фредеріка Шопена («Вальс» та «Прелюдія»).
![](https://artmuseum.lebedyn.org/wp-content/uploads/2021/11/m7316.jpg)
Відвідати виставку «ПОЛЬСЬКЕ МИСТЕЦТВО ХІХ – поч. ХХ ст.» із колекції Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького, можна буде в Лебедині лише один місяць – до 18 грудня 2021 року. Проте, тепер до звичних вже масок та соціального дистанціювання, додаються сертифікат про вакцинацію, довідка про перенесену хворобу або ж негативний ПЛР – тест.
Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ