Мистецький шлях Катерини Кричевської-Росандіч

2 вересня 2021 року виповнюється 95 років відомій українській та американській мисткині Катерині Кричевській-Росандіч. До ювілею художниці в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва відкрилася виставка «Мистецький шлях Катерини Кричевської-Росандіч».

Катерина Василівна Кричевська-Росандіч (02.09.1926, Київ) – живописець, графік. Дочка Василя Васильовича та Олени, онука Василя Григоровича Кричевських. Заслужений діяч мистецтв України (2009). Почесний професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (Київ, 2002). Навчалася у Київській художній, Празькій ху­дожньо-промисловій школах, Гайдельберзькому університеті (Німеччина). В еміграції – від 1943 (Чехословаччина, Німеччина).

У США – від 1949. Учас­ниця мистецьких виставок від 1943. Персональні – у Нью-Йорку, Огайо, Каліфорнії, Канаді (1959), Полтаві (1993), Києві (1993, 1995, 2006). Працює у галузі – станкового живопису і графіки. Створює переважно пейзажі України, а також Каліфорнії, Парижа, Венеції, жанрові картини. Для творчості Кричевської-Росандіч характерні врівноважена композиція, вишукано узагальнені форми, виразні образи, яскравий колорит та експресія.

З Катериною Кричевською-Росандіч Лебединський художній музей підтримує контакт з 1997 року. За цей час художниця передала в дар музею 99 живописних та графічних робіт мистецької родини Кричевських. Із цих робіт у 2003 році було створено Меморіальний зал родини Кричевських, де і проходив вернісаж виставки.

Із подарованих 99 творів, 14 – власне роботи самої Катерини Кричевської-Росандіч. Її акварелі, гуаші не сплутаєш з роботами інших авторів. Їх відрізняє велике вміння художниці працювати на натурі й передавати у фарбах свої асоціації від побаченого на гладі моря («Затока Морро, Каліфорнія», 1993, «Оклендський міст», 1960) на вулиці міста («Бельмонт, наша перша вулиця. Каліфорнія», 1959, «Нью-Йорк, Ріверсайд», 1956, «Київ», 1955) чи в стародавній споруді («Львів», 1955)… Кожна її акварель — це закінчена історія, яка виходить за рамки етюдності. В усіх роботах майстриня залишається вірна традиціям класичної акварелі. Її твори викликають у глядачів подив, щемливі почуття від справжнього мистецтва, змушують мріяти, переживати й підноситися духом…

Живопис Катерини Василівни споріднений з живописом родини Кричевських за реальністю стилю, майстерністю виконання, життєрадісним світовідчуттям, національним характером («Гайдельберг», 1948, «Затока Сан-Франціско. Міст золотої брами», 1949, «Букет троянд», 1996).

Лебединському художньому музею також пощастило мати в своїй колекції і дитячий портрет самої Катерини Кричевської-Росандіч, виконаний її мамою Оленою Кричевською (1892-1964) в 1937 році («Мати», полотно, олія, 147,5 х 147,5 см). На тлі літнього сільського пейзажу, під деревом, сидить молода жінка і годує своє немовля. Поруч з нею – дівчинка в легкій літній сукні з букетом квітів, що з любов’ю дивиться на дитину. Відомо, що моделлю для неї була 11 – річна донька мисткині – Катерина (в майбутньому відома художниця Кричевська-Росандіч), а місцевість, що на картині – це село Шишаки на Полтавщині, де часто відпочивала родина Кричевських.

До речі, нещодавно, кілька робіт Катерини Кричевської-Росандіч отримали новенькі дерев’яні різьблені рами, що до ювілею художниці передали керівник благодійного фонду імені свого батька – Іван Лозовий та засновник сімейного підприємства «Бук» – Сергій Буката.

Радість події відкриття виставки, що присвячена поважному ювілею Катерини Кричевської-Росандіч розділили гості вернісажу – студенти Лебединського медичного коледжу ім. проф. Сітенка та почесні гості. Серед гостей виставки був міський голова Олександр Бакликов, який зауважив, що «такі виставки показують справжню любов до України. Водночас і те, наскільки прекрасною є наша культура. Україна ж залишається найважливішою, в житті Катерини Кричевської, неважливо як довго мисткиня знаходилася в Європі чи творила в Америці».

На думку заступниці міського голови Олени Кірєєвої, виставка може стати однією із яскравих мистецький подій в Лебедині та, безумовно, знайде позитивний відгук, як серед лебединців, так і гостей нашого міста.

– Виставка розкриває чимало цікавих сторінок мистецької біографії художниці, – говорить куратор виставки, головний зберігач Тетяна Коваленко. – Широкому загалу представлені ранні краєвиди, виконані Кричевською під час еміграції у 1940-х роках в Німеччині, європейські й американські пейзажі та натюрморти 1950-1960-х років, українські краєвиди 1990-х років, написані мисткинею після відвідин батьківщини.

Всього в експозиції 28 живописних та графічних робіт. Разом з творами Катерини Кричевської-Росандіч також експонуються твори її батька Василя Васильовича Кричевського (1901-1978) та її дядька Миколи Васильовича Кричевського (1898-1961). Доповнює експозицію мультимедійна презентація «Катерина Кричевська-Росандіч. 95»що підготовлена в рамках міжмузейного проєкту, ініційованого Музеєм української діаспори (м.Київ), спільно з Полтавським краєзнавчим музеєм, Музеєм творчої родини Кричевських (Опішня), Сумським обласним художнім музеєм імені Никанора Онацького та Лебединським художнім музеєм.

Піднесену атмосферу свята доповнило музичне вітання від начальника відділу культури Світлани Циханської.

Відвідати виставку «МИСТЕЦЬКИЙ ШЛЯХ КАТЕРИНИ КРИЧЕВСЬКОЇ-РОСАНДІЧ» можна буде до 30 вересня 2021 року. Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ
Фото Олени Гудєлової

Поділитися