Виставка «Життя в мистецтві» до ювілею Юлії Бразоль-Леонтьєвої

16 червня 2021 в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва відкрилася виставка живопису, графіки та скульптури Юлії Бразоль-Леонтьєвої «Життя в мистецтві», що присвячена 165-й річниці від дня її народження.

– Ім’я Юлії Миколаївни Бразоль-Леонтьєвої (1856 – 1919 ?мало відоме широкому загалу шанувальників мистецтва на Сумщині. Проте, той хто відвідає Лебединський художній музей зможе познайомитися з творами цієї, безперечно талановитої мисткині, – говорить куратор виставки – головний зберігач фондів Тетяна Коваленко.

Біографічні відомості про неї скупі, а інколи й суперечливі. Проте, добре відомо, що художниця багато подорожувала. Відвідала Далекий Схід, Західну Європу, Африку. У 1910 у Санкт-Петербурзі відбулася її перша персональна виставка, де експонувалися ≈ 200 живописних і графічних творів, понад 30 скульптур, а також колекція етнографічних матеріалів, зібраних у Росії, Україні, Японії, Китаї, Алжирі, Маньчжурії, Сінґапурі та ін. Після 1910, Юлія  проживала в Лебедині. У серпні 1918 вона мала другу персональну виставку у приміщенні чоловічої гімназії м. Лебедина (нині — Лебединський педагогічний коледж ім. А.С. Макаренка).

Діапазон її творчих пошуків надзвичайно широкий. Вона займалася живописом, графікою, скульптурою, декоративним мистецтвом. Тематика її картин — південні пейзажі та море. У кращих роботах Юлії Бразоль-Леонтьєвої помітні уроки Євдокима Волошинова та Івана Айвазовського.

Сьогодні в колекції Лебединського міського художнього музею імені Б.К.Руднєва зберігаються 34 картини та скульптури Юлії Бразоль-Леонтьєвої, більшість з яких були представлені у виставковій залі.

Багате жанрове розмаїття експозиції відзначив міський голова Олександр Бакликов: «Настільки багатогранна виставка означає одне – професіоналізм авторки, бо виконувати все це на одному високому рівні може тільки серйозний майстер». Олександр Бакликов також наголосив на особливій витонченості та ніжності робіт художниці, відзначивши, що Юлія Бразоль-Леонтьєва з особливою любов’ю підходила до всіх речей, які зображувала, чи то море, чи південний пейзаж чи натюрморт з грибами.

В експозиції ювілейної виставки, окрім власне робіт самої художниці, представлений також «Портрет Юлії Бразоль-Леонтьєвої», написаний Вікентієм Следзінським (1838-1909) у 1881 році. На цьому портреті Юлії ледь виповнилося 25 років. Споглядаючи її образ можна помітити, на чому художник зробив акценти. Всю увагу майстер концентрує на обличчі своєї моделі. Точно виписані, дрібні риси, продумана деталізація її м’якого, але проникливого образа. Погляд сповнений ніжністю і турботою.

Написаний портрет з великим внутрішнім теплом ще і з тієї причини, що дружба із Юлією Бразоль стала для художника чимось, справді, рідним і близьким. Портрет пронизаний відчуттям легкості та чарівності щасливої пори для портретуємої, яка тоді тільки вийшла заміж.

В теплій, дружній атмосфері з виставкою познайомилися її перші відвідувачі – студенти Лебединського медичного коледжу імені проф. М.І. Сітенка та учасники громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» (голова – Іван Мальцев). Атмосферу приємних вражень доповнили музичним вітанням учениці Лебединської дитячої школи мистецтв Анастасія Андреєва та Ольга Балабан.

Відвідати виставку «Життя в мистецтві» Юлії Бразоль-Леонтьєвої в художньому музеї можна буде впродовж місяця – до 16 липня 2021 року (з дотриманням відповідних протиепідемічних заходів).

Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.  

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Поділитися