33-тя річниця аварії на Чорнобильській АЕС

Вже досить скоро настане 33-річниця трагедії, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Як відомо, ця масштабна аварія відбилася негативними наслідками у багатьох країнах світу, особливо в Україні. 26 квітня на четвертому реакторі пролунало два вибухи. Причина катастрофи – перегрівання реактора і накопичення великої кількості газів, що з’явились під час неконтрольованої реакції. Внаслідок катастрофи в довкілля потрапило 7 тон ядерного палива.

За різними даними, від 600 до 800 тисяч осіб зі всього СРСР брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Від 4 000 до 10 000 осіб загинуло від наслідків вибуху. Понад 70 000 осіб – стали інвалідами. Під радіоактивне випромінювання внаслідок вибуху у Чорнобилі потрапило 1,9 млн людей в Україні. Загалом, 8,4 млн. осіб у Білорусі, Росії, Україні та інших країнах, зокрема, Європи. Було евакуйовано 47 500 жителів Прип’яті. Зараз у зоні відчуження проживає 140 осіб – так званих самопоселенців. Близько 7 мільйонам людей в Україні, Росії та Білорусі виплачують компенсацію.

З нагоди річниці аварії на ЧАЕС хочемо пригадати маловідомі факти про катастрофу:

  •  сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж під час вибуху в Хіросімі в 1945 році;
  •  для гасіння пожежі застосовувалися вертольоти, що скидали спеціальні суміші для гасіння і запобігання ланцюговій реакції, а також пісок і глину. Надалі виявилося, що вони, можливо, ще більше підвищили температуру реактора. Пожежу погасили тільки 9 травня;
  •  дороги в зоні відчуження без єдиної вибоїни. Рівне асфальтне покриття покладено для того, щоб уникнути розкидання радіоактивних відходів, які перевозять у вантажівках на дослідження або зберігання. Відповідно до регламенту, ці машини повинні пересуватися зі швидкістю не більш, ніж 40 км/год, щоб вантаж не розсипався;
  •  журнал Forbes визнав зону навколо Чорнобильської АЕС одним із “суперекстравагантних туристичних місць, де можна і відпочити, і побачити те, чого більше немає ніде у світі”.

Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС ліквідовують і досі. Щоб хоч якось знизити рівень радіації, на четвертому енергоблоці 29 листопада 2016 року побудовано новий саркофаг. Споруда прослужить 100 років і дасть змогу розібрати реактор, а потім “поховати” його частини.

На сьогоднішній день в місті Лебедині проживає 314 осіб, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, серед них: 1 категорії – 49 осіб, 2 категорії – 127 особа, 3 категорії – 87 осіб, дружин померлих осіб ЧАЕС – 31 осіб та потерпілих дітей – 20 осіб.

Компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що передбачені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачуються вчасно та у повній мірі. За Ι квартал 2019 року громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи скористалися пільгами та компенсаціями на загальну суму 161271,00 гривень, в тому числі:

  •  правом на додаткову відпустку скористалися 3 особи на суму 8685,00 грн.;
  •  компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування –133859,00 грн.;
  •  одноразова допомога на оздоровлення –960,00 грн.) ;
  •  пільгами на медикаменти скористалися 23 осіби на суму 11436,00 грн.;
  •  пільгами на зубопротезування скористалося 4 особи на суму 6331,00 грн..

На обліку по забезпеченню санаторно-курортним оздоровлення перебуває 18 осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

Кожен з нас повинен бути безмежно вдячний усім, хто поклав своє життя і здоров’я у нерівній боротьбі зі страшною катастрофою. Це справжні герої, які, без перебільшення, врятували життя мільйонів людей у всьому світі Нам потрібно про це пам’ятати і докласти максимум зусиль, щоб достойно оцінити відвагу та самопожертву цих людей.

Управління праці та соціального захисту населення.

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *