Ботулізм крокує Україною: що потрібно знати про небезпечну хворобу

У місті Глухові Сумської області 08.09.18 р. двоє чоловіків віком 41 і 45 років потрапили до реанімації через вживання в’яленої риби. У обох підтвердився діагноз ботулізм. Захворювання пов’язують з вживанням у їжу в’яленого ляща непатраного, придбаного в одному із магазинів Глухова. У зв’язку з цим, з метою недопущення подальшого поширення захворювань, Держпродспоживслужбою розпочато комплекс профілактичних та протиепідемічних заходів. Наразі відібрано зразки продукції від постачальника для проведення відповідних досліджень. Реалізацію заборонено. Споживачам, до з’ясування усіх обставин, рекомендуємо утриматись від вживання в’яленої риби усіх видів.

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, у яких накопичилися ботулотоксини. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором, запахом або смаком, оскільки мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється внаслідок недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби,
  • м’ясних та грибних консервів,
  • консервів домашнього виробництва,
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином,
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше).  Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. До них відносяться:

  • порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
  • сильно виражена сухість у роті;
  • важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
  • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
  • запаморочення;
  • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп);
  • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Лікарі пояснюють, що у випадку, якщо ці симптоми з’являються, необхідно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря треба починати промивати шлунок до чистої води, а також прийняти сорбенти.

Лебединське районе управління ГУ ДПСС в Сумській області.

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *