Вживаються заходи з недопущення поширення АЧС на території Сумської області

Останнім часом в Україні спостерігається ускладнена епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней. 5 липня 2018 року відбулося позачергове засідання ДНПК при Сумській обласній державній адміністрації щодо вжиття невідкладних заходів із недопущення виникнення та поширення АЧС (африканської чуми свиней) на території Сумської області. За підсумками роботи було прийнято рішення про відстріл поголів’я диких свиней через загрозу поширення АЧС серед популяції диких свиней  у лісових угіддях, їх околицях і скрізь, де водяться дикі тварини.

Як уже повідомлялося, лабораторно підтверджено один випадок африканської чуми свиней у приватному домогосподарстві та один випадок цього захворювання серед диких кабанів на території Маловисторопської сільської ради Лебединського району.

1, 3 та 4 липня 2018 року були проведені термінові засідання ДНПК при Лебединській міській раді та райдержадміністрації. Під час цих засідань були розроблені плани заходів щодо ліквідації АЧС. Епізоотичним осередком було визначено приватне домогосподарство та встановлено зону захисту, радіусом 3 кілометри від випадку захворювання та 10 кілометрову зону нагляду. З метою запобігання поширення вірусу АЧС буде проводитись депопуляція диких свиней способом відстрілу із застосуванням мисливської вогнепальної зброї. Депопуляція буде відбуватись впродовж світлового дня бригадами мисливців, які проживають на території Маловисторопської сільської ради. Під час відстрілів будуть присутні представники державної служби ветеринарної медицини. При цьому дозволяється відстріл хижих та шкідливих тварин (бродячих собак, котів, лисиць, вовків). Відстріл інших видів диких тварин категорично заборонений.

Туші добутих диких кабанів на території мисливських господарств будуть утилізовуватися у визначених протиепізоотичною комісією місцях шляхом спалювання або захоронення на глибину не менше 2-х метрів із застосуванням деззасобів.

Працівниками державної служби ветеринарної медицини після кожної утилізації туш складається відповідний акт, у якому зазначається кількість відстріляних диких свиней, час, дата, місця добування та утилізація.

З метою локалізації спалахів АЧС на сільських домогосподарствах району, просимо населення запам’ятати наступне та бути обережними: АЧС – це інфекційне захворювання свиней, збудником якого є ДНК-вірус. Спалахи цієї інфекції говорять про те, що збудник досить стійкий у зовнішньому середовищі. Зараження тварин відбувається фекально-оральним і контактним шляхом.  Маючи високу вірулентність, вірус призводить до загибелі заражених тварин в 50-100 % випадках. Ті, що вижили, залишаються носіями збудника і стають джерелами зараження здорових особин. Таким чином, зараження відбувається від інфікованої свині або переносника вірусу, яким можуть бути інші тварини, птахи і навіть людина при безпосередньому контакті, через корм, підстилку і поверхні, з яким контактував переносник вірусу. Тому будьте обережними, під час походів до лісу, з метою збирання грибів, різного роду ягід, тощо та  не контактуйте зі свійськими тваринами, щоб зменшити перенесення згаданої хвороби.

У випадку інфікування свійської тварини, вона стає млява,  з’являється задишка, пронос з кров’ю, блювота, спрага. Характерною особливістю африканської чуми є наявність на тілі синюшних плям (ціанозу), внаслідок крововиливів, які з’являються не тільки на шкірі, але й на внутрішніх органах. У задніх кінцівках з’являється слабкість, через що тварина практично не пересувається, далі можуть приєднатися парез і, врешті-решт, параліч.

Профілактикою африканської чуми є повне знищення всіх інфікованих і контактуючих тварин, шляхом убивства їх безкровним способом і спалюванням трупів. Корм, гній і малоцінні предмети також спалюються. Зола після спалювання змішується з вапном і закопується. Приміщення піддається дезінфекції.

Враховуючи вищезгадане, прохання до мешканців міста та району не замовчувати випадки загибелі свійських тварин у власних домогосподарствах, з метою локалізації та недопущення поширення захворювання!!!

Звертаємо увагу, що ця проблема призведе до значних економічних збитків як для населення, так і для держави та створить додаткову соціальну напругу в суспільстві.

Разом з тим наголошуємо, що порушення ветеринарних правил у підсобних господарствах (реалізація м’яса хворих тварин, замовчування загибелі) карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, що  передбачено ст.251 Кримінального кодексу України.

Начальник Лебединського районного управління ГУДПСС в Сумській області О.А.Скварча.

 

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *