Михайло Петренко – 200 років безсмертя

Чи знайомі Ви з життям та творчістю Михайла Петренка? Ні? А чи знайомі вашому слуху такі рядки пісні «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю: чому я не сокіл, чому не літаю, чому мені, Боже, ти крилець не дав? Я б землю покинув і в небо злітав…». Мабуть, що кожен у своєму житті чув її. Вона увійшла у золотий пісенний фонд та навіть лунала у космосі , коли у 1963 році на борту корабля «Восток-4» полетів перший космонавт українського походження Павло Попович та співав її впродовж сеансу радіозв’язку з Центром управління польотами. ЇЇ часто відносять до спадку, залишеного Тарасом Шевченком, але це не так.

Так хто ж такий Михайло Петренко?

По-перше – поет-романтик, який народився в Слобідсько-Українській губернії у 1817 році, проте питання місця його народження залишається відкритим. По-друге – мешканець міста Лебедина протягом 13 років (з 6 липня 1849 року був переведений у наше місто і працював тут повітовим стряпчим (прокурором) до 25 грудні 1862 року). У зв’язку з 200- річчям з дня народження поета 2017 оголошений в Україні роком Михайла Петренка. А особливо ця подія стосується нас- місцевих жителів, адже у нашому рідному куточку він не лише жив, а і творив свої безсмертні шедеври. На його честь ще в 1993 році було перейменовано одну з вулиць.


Сьогодні у стінах Лебединської районної державної адміністрації пройшли урочистості присвячені 200-річчю з дня народження Михайла Миколайовича Петренка. До нас завітали шановані та почесні гості: кандидат хімічних наук та засновник документального літературного-генеалогічного проекту «Ідентифікація Петренків» Петренко Олександр, головний редактор газети «Культура і життя» Букет Євген, художник Чередниченко Олександр, Директор Сумскої дирекції ПАТ Укрпошта Сумарока Ігор. Також до святкування долучилися заступник голови Лебединської районної державної адміністрації Лихина Оксана, заступник голови Лебединської районної ради Горошко Світлана, секретар Лебединської міської ради Древаль Оксана, начальник відділу туризму Сумської обласної державної адміністрації Гладенко Юрій та просто любителі творчості Михайла Петренка.

Хотілось би відзначити, що Олександр Петренко та Олександр Редчук – нащадки поета, що невпинно продовжують досліджувати історію життя свого відомого предка.

На цьому заході відбулися презентації книг: «Дивлюсь я на небо» переклад вірша 25 різними мовами та сурдопереклад, а також «Михайло Миколайович Петренко – 200 років безсмертя», що найближчим часом з’являться на полицях шкільних бібліотек.
А родзинкою урочистостей стало спеціальне погашення конвертів, що випустила “УкрПошта” 17 листопада тиражом у 400 тисяч. Символічно, першим це зробив нащадок поета та залишив свій афтограф.

Дуже важливу знахідку було зроблено дослідницею Валентиною Шабановою – відшукано перший із двох яв першої дії драматичної думи поета «Найда» (вісім сторінок), про який ніколи не згадували. Текст був оброблений та відредагований спеціалістами.
Слід зазначити, що вперше ідея художньої постановки за мотивами «Найди» з’явилася у методиста методичного центру м. Слов’янська Олени Шабанової. Ця цікава ініціатива була підтримана Валентиною Шабанової. До практичної реалізації задуму підключилися керівник творчого колективу «Школа актора» Вікторія Коваленко і директор СШ№13 Анатолій Погорєлов. Як результат, з ініціативи та силами славянців з’явилася літературно-мистецька постановка «Найда». Логічним продовженням початкового творчого задуму стала екранізація постановки для Проекту «Ідентифікація Петренко». І зараз ми маємо змогу разом її переглянути:

Ми безмежно раді, що цей захід відбувся у нашому рідному краї. Міська влада щиро запрошує любителів творчості Михайла Петренка пройтися стежками його творчої спадщини та відвідати музеї Лебедина, де ви зможете знайти детальну інформацію про життя поета.

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *