Шкода, що безліч літ потрібно,
Щоб вшанувати пам’ять тих,
Хто не прожив життя безплідно
Лишив на нім свій добрий слід.
Саме такий шлях пройшов, світлої пам’яті Дмитро Якович Ледньов (19.02.1922, с. Реброво Костромської обл. – 23.10.2009, с. Хотінь Сумської обл.), котрого добре знали і пам’ятають старожили нашого міста. Художник, поет, учитель, співак – бард, активіст громадського життя – таким він був протягом майже чотирьох десятків літ, присвячених Лебединщині.
До 95-річчя художника працівники музею влаштували спеціальну виставку, до якої увійшло 22 живописні роботи 50-70-х років ХХ століття та кілька копій графічних робіт, під назвою «Симфонія живопису у творчості Дмитра Ледньова».
Для Лебединського художнього музею Ледньов – ціла епоха в історії. Частий учасник багатьох різноманітних виставок, Ледньов, фактично не виставлявся у художньому музеї. Єдина його виставка у стінах музею відноситься до 1987 року, коли в музеї експонувалося 115 живописних та графічних робіт. По її завершенню, Дмитро Якович подарував музею 20 своїх творів, що складають основу нинішньої виставки.
Ледньова часто називають майстром мініатюрної картини. Проте, у його творчому доробку десятки пейзажів, чимало портретів, натюрмортів, творів побутового жанру. Серед його найцікавіших творів невеличкий за розмірами пейзаж «Вечір після грози» (1952). Це не тільки відображення стану природи, а, насамперед, мить і вічність, сонце і крила темряви. Довго хочеться дивитись на цю роботу, мріяти, згадувати, надіятись. Пейзаж «Ранок туманний» – це поезія у фарбах, «Крилечко з мальвами» – ніжна українська пісня, «Вишні цвітуть» – радість оновленого життя. Енергія, оптимізм, сила волі відзначаються в «Автопортреті» майстра.
Серед іншого, виставлені роботи демонструють не лише талант майстра, а й показують нам яким був Лебедин 50 або 60 років тому. Серед експонованих творів є і зображення самого музею, яким він був за часів роботи Дмитра Яковича. Це роботи «Осінь. Подвір’я музею» та «Службовий вхід до музею».
«Кожна робота майстра, чи то живописна, чи графічна – вражає композиційною довершеністю», – говорить Ювеналій Голод, який не тільки добре знав Дмитра Ледньова, а й пропрацював разом з ним, майже двадцять років. Своїми спогадами про Ледньова поділився, історик та директор школи-інтернат Анатолій Удод, а також присутні на виставці Микола Голуб та Світлана Подвезько, які пам’ятають Дмитра Яковича не тільки як художника та директора музею, а й як друга та надзвичайно добру людину.
Очолюючи музей, Ледньов чимало зробив для його розвитку. Він, зокрема, добився дозволу на прибудову нових приміщень музею, а музейна колекція в той час поповнилася на 230 експонатів.
Відкриття виставки не обійшлося і без подарунків, яким стала «Власна марка», присвячена 95-річчю Дмитра Ледньова, випущена Сумською дирекцією УДППЗ «Укрпошта». Представляючи марку, начальник Лебединського цеху обслуговування споживачів Лариса Зеленська відзначила, що це перша така марка, що випущена в Лебедині, і їй надзвичайно приємно що вона присвячена саме Дмитру Ледньову. На марці зображений портрет Дмитра Ледньова виконаний його товаришем Олександром Басанцем.
З виставкою «Симфонія живопису у творчості Дмитра Ледньова» можна буде познайомитися протягом наступного місяця. Першими це зробили учні 8-го класу Лебединської ЗОШ №4.
«Його мистецтво правдиве у своїй простоті й достовірності, – говорять перші відвідувачі виставки, – і в той же час душевне, звернуте до серця. Знайомлячись з картинами, ми дивимось на світ його очима, стаємо уважнішими до нього і світ відкриває нам свої таємниці. Художник залишив людям безцінний спадок, що викликає особливі почуття, спонукає до роздумів . Переглядаючи виставку, кожен відвідувач знайде для себе щось цікаве.
Алла Подвезько – науковий співробітник художнього музею