Виставка «Le Sacre du printemps» – «Весна священна» в художньому музеї

В Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва вже стало доброю традицією не лише урочисто святкувати 18 травня – Міжнародний день музеїв, а й дарувати гостям нові незабутні враження. Тож цьогоріч, в художньому музеї представили увазі відвідувачів кілька цікавих мистецьких проєктів, серед них – виставка сумської фотохудожниці та керівника фотоклубу «Імпульс» Наталії Ковальової – «Le Sacre du printemps»  «Весна священна».

Виставка стала прологом до Третіх Лебединських наукових читань «Жінка у мистецтві, що проходять в рамках науково-мистецького проєкту «УГОДА», між Лебединським художнім музеєм та кафедрою соціальної роботи та менеджменту в соціокультурної діяльності Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка.

Виставка «Le Sacre du printemps»  «Весна священна» представляє тематично об’єднані роботи, де провідним мотивом є мистецтво балету. Балетна тематика представлених робіт є також одним із пояснень назви виставки, що відсилає глядача до славнозвісного балету «Весна священна» на музику І. Стравінського в хореографії В. Ніжинського, прем’єра якого відбулася в травні 1913 року в паризькому театрі Єлисейських Полів й стала своєрідною точкою відліку історії світового мистецького авангарду. При цьому французький еквівалент назви балету – «Le Sacre du printemps» – став символом художнього пошуку і творчої наснаги.

Як відзначив доктор мистецтвознавства, доцент Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка Валерій Панасюк, «саме ці якості – безупинний пошук і невичерпна наснага – притаманні Наталі Ковальовій, справжній майстрині сучасного фотомистецтва. На зламі ХХ – ХХІ століть  складно бути «ні на кого не схожим». Особливо сьогодні, коли кожний «сам собі режисер» у визначенні стратегій власного життя, і коли кожний «сам собі фотограф», що поспіхом зупиняє й архівує миттєвості свого повсякдення».

Наталії Ковальовій удається бути неповторною за умови наслідування кращих традицій у найрізноманітніших жанрах фотомистецтва. У портретах вона сягає психологічних глибин класичного роману, у пейзажі – настрою робіт художників-імпресіоністів, у жанрових знімках – життєвої переконливості стрічок кінематографістів «нової хвилі». Оригінальність світосприйняття, помножена на бездоганне володіння технологічними ресурсами, уможливлює створення Наталією Ковальовою робіт, де органічно поєднується несподіваність ракурсу з композиційною точністю і переконливістю кольорової символізації об’єктів. Працюючи в «чорно-білому режимі», вона надає зафіксованому предмету об’ємності, робить його багатовимірним – і у візуальному сприйнятті, і у глибинному осмисленні. 

Як підкреслює куратор виставки, науковий співробітник художнього музею Алла Подвезько, фотосвітлини, представлені на виставці розкривають ще одну важливу грань мистецького обдарування Наталії Ковальової – циклічність творчого мислення.

Дійсно, в експозиції представлені два цикли. Перший із них є власне балетним, де принадливий світ танцю представлений його звичними атрибутами та людьми, життя яких танцю присвячене. Другий пов’язаний з ідеєю руху та вирішенням складного творчого завдання розкриття напруженої драматургії внутрішнього життя людини через фіксацію певних поз її тіла в закритому просторі інтер’єру.

Своє захоплення виставкою висловили численні гості, друзі музею, шанувальники мистецтва та учасники наукових читань «Жінка у мистецтві». Міський голова Олександр Бакликов відзначив, що роботи Наталії Ковальової свідчать про те, що за ними стоїть справжній талант та оригінальне бачення навколишнього світу. Це ніби згусток емоційних вражень і від балету, і від музики, і від самого життя.

Олександр Бакликов також вручив подяку Наталії Ковальовій «за вірне служіння мистецтву, талант і невтомний творчий пошук, а також  з нагоди відкриття  персональної виставки  «Le Sacre du printemps» – «Весна священна» в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва» та запросив охочих містян обов’язково відвідати виставку, поки вона в Лебедині. Ще однією подякою, вже до Міжнародного дня музеїв, міський голова відзначив наукового співробітника художнього музею Аллу Подвезько.

Привітали Наталію Ковальову й інші гості вернісажу. Доповнили атмосферу вражень чудові музичні вітання від викладача Лебединської дитячої школи мистецтв Олега Балабана.

Відвідати виставку «Le Sacre du printemps»  «Весна священна» в Лебедині можна буде до 30 червня 2021 року (з дотриманням відповідних протиепідемічних заходів: масочний режим, соціальне дистанціювання, ін.).

Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Поділитися