Мистецький проект «Art-простір» (частина #25)

МАТИ (1937 р.)
Кричевська Олена Євгенівна (1892-1964)

Розмір: 147,5 х 147,5 см
Полотно, олія
В колекції: з 1941  року

Олена Євгенівна Кричевська – талановита художниця із великої мистецької родини, чия творчість складає одну із кращих сторінок українського мистецтва початку ХХ століття.

Своє життя Олена Кричевська, як і її вчитель – Василь Григорович Кричевський та інші представники славетного роду, присвятила живопису. Її творчість широко знана і в Україні, і за кордоном. І, хоча, останні 20 років свого життя мисткиня провела в США, але серцем вона завжди залишалася в Україні, що добре видно на її картинах. Тож, на рідній землі її роботи були пошановані увагою мистецтвознавців та любов’ю численних шанувальників серед українців.

Картини мисткині завжди вирізнялися вмінням натуралістично передавати у фарбах свої асоціації від побаченої природи чи конкретної людини. Кожна її робота – колоритна, гармонійно закомпонована виразними образами й зображує закінчену історію, яка знаходить відклик в душі кожного споглядача. В усіх роботах майстриня залишається вірною традиціям станкового живопису. Її твори викликають подив, щемливі почуття від справжнього мистецтва, змушують мріяти, переживати й підноситися духом, захоплюючись світлою любов’ю мисткині до Батьківщини.

Її картина «Мати» із лебединського художнього музею – це справжній гімн материнству. Глибина материнської любові об’єднується з природою, що викликає затишок і гармонію при її спогляданні. Цей твір про щасливе дитинство і його кращі моменти. А ще про ті ніжні хвилини, які матері проводять з дітьми.

На тлі літнього сільського пейзажу, під деревом, сидить молода жінка і годує своє немовля. Поруч з нею – дівчинка в легкій літній сукні з букетом квітів, що з любов’ю дивиться на дитину. Відомо, що моделлю для зображення дівчинки була 11 – річна донька мисткині – Катерина (в майбутньому відома художниця Кричевська-Росандіч), а місцевість, що на картині – це село Шишаки на Полтавщині, де часто відпочивала родина Кричевських. Лагідне сонячне світло, що заливає пагорб, м’яка прохолода  під деревом, де сидить жінка зі своїми дітьми – усе немов пронизане спокоєм, тишею і теплою  радістю.

Картина немов увібрала в себе риси кількох жанрів – сюжетного твору, портрету і пейзажу. Такий твір належить швидше до портретного пейзажу, де пейзаж стає не лише невід’ємним елементом, а й красномовним виразником настрою зображених. Художниця – чудовий портретист, який володіє унікальною майстерністю: декількома мазками передати  характер,  настрій, зовнішність людини.

Споглядаючи картину, глядач насолоджується сонцем, ефектами світла і тіні. Композиція твору проста і лаконічна, проте глибоко символічна.  Величний образ Матері, що пригорнула немовля є уособленням природи, життєдайної сили, родючості. Дитя, немов людство, що живить своє тіло від матінки-природи.

Придбана у 1938 році Харківською картинною галерею, а згодом передана в Лебедин, картина «Мати» відзначається реалістичною манерою письма, розкутістю  живописної техніки, досконалою композицією, ліризмом і гармонійним  колоритом.

Унікальна та єдина картина «Мати», що презентує творчість Олени Кричевської, стала цінним надбанням для експозиції лебединського музею, представивши відвідувачам ще одну знакову постать видатного роду українських мистецтвотворців.

Ближче познайомитися із картиною Олени Кричевської «Мати», а також із творчістю інших представників роду Кричевських можна у Меморіальному залі родини Кричевських Лебединського художнього музею. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.

Художній музей

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *