Проведення роботи щодо колективно – договірного регулювання

Колективно-договірне регулювання – це система регулювання трудових відносин на галузевому, регіональному рівні та на рівні підприємств. Колективні договори та угоди фактично є юридичними актами узгодження інтересів сторін, їх співробітництва щодо забезпечення прав і гарантій найманих працівників.

Колективний договір – це правовий акт, який регулює соціально-трудові відносини в організації, і укладається працівниками організації та роботодавцем в особі їхніх представників. Він укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання, що використовують найману працю і мають право юридичної особи, між роботодавцем, із однієї сторони, та одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів − представниками працівників, обраними та уповноваженими трудовим колективом, з іншої сторони, з метою регулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин.

Під час розробки колективного договору враховують вимоги Кодексу законів про працю України, Законів України «Про колективні договори і угоди», «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про оплату праці», «Про відпустки»,  Генеральну, Галузеві угоди та інші нормативно-правові акти.

Колективним договором регулюються  взаємні зобов’язання сторін щодо вегулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, а саме:      

зміни в організації виробництва і праці;                                        

нормування й оплати праці;                                                           

встановлення форм, системи, розмірів зарплати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо);

встановлення гарантій, компенсацій і пільг,участі трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом);                                                  

режим роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;

умови і охорона праці;

забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;

гарантя діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих;

умови регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці;

абезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.                  

Колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін юридичної особи або з дня, зазначеного у колективному договорі та продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.                                        

Відповідно до п. 7 Порядку повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, затверджених постановою  Кабінету Міністрів України  від 13.02.2013 № 115 у новій редакції, яка затверджена постановою Кабінету Міністру України від 21.08.2019 № 768 управлінням  праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради за  1 квартал 2025 року по Лебединській міській територіальній громаді зареєстровано 5 колективних договора, зміни та доповненя  до 1 колективного договорув, підприємствам надано 7 методичних консультацій з питань  укладання колективних договорів.

Методична допомога щодо змісту колективного договору, порядку його укладання та повідомної реєстрації надається працівниками управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради за телефонами 2-14-92, електронна адреса info26@dszn.sm.gov.ua

Поділитися