8 травня Україна вшановує День пам’яті та перемоги. Це вже 80-а річниця перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні ми згадуємо про надзвичайно важливу роль українців у перемозі народів світу, та висловлюємо повагу всім борцям з нацизмом, вшановуємо пам’ять про загиблих воїнів та невинних жертв війни, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки: трагедія Бабиного Яру, жахи концентраційних таборів, тюрем та гетто, спалені окупантами українські села, вивезення українців на примусові роботи до Німеччини тощо. Наш народ втратив кожного п’ятого сина та доньку, а історія кожного з українців, які боролися з нацизмом – це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.
Друга світова війна стала найбільш кривавою i жорстокою в історії людства. У ній взяли участь 80% населення планети, загинуло від 50 до 35 млн. людей. Якщо в 1941 році в Україні проживало 41,7 млн населення, то в 1945 році — лише 27,4 млн.
Україна стала однією із країн-засновниць ООН. Так народи світу відзначили величезний внесок українського народу в Перемогу над нацизмом.
Починаючи з 2024 року Україна 8 травня відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років. Ця дата символізує не тріумф переможців, а нагадує про страшну катастрофу i застерігає, що не можна розв’язувати конфлікти збройною агресією a6o анексією. Україна висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, та в ці дні увічнює пам’ять про загиблих воїнів i жертв найкривавішої в історії людства війни.
Бібліотечні заклади Лебединської громади взяли участь у вшануванні пам’яті загиблих Героїв покладанням квітів. Працівники Лебединобобрицької СБФ, Пристайлівської СБФ, Ворожбянської СБФ, Великовисторопської СБФ, Кам’янської СБФ, Штепівської СБФ, Межиріцької СБФ, Рябушківської СБФ, Маловисторопської СБФ, Катеринівської СБФ разом з користувачами вшанували полеглих воїнів Другої світової та сучасної російсько-української воєн хвилиною мовчання та поклали квіти до могил та монументів слави.
У книгозбірнях оформлено тематичні книжкові виставки-реквієм та вітрини, інформ-викладки та перегляди, інсталяції та куточки пам’яті, присвячені 80-й річниці перемоги над нацизмом: «Героїв країна – моя Україна» (Лебединобобрицька СБФ), «Гірка пам’ять війни» (МБ №2), «Подвиг вічний і не забутній» (Штепівська СБФ), «Пам’ятаємо! Перемагаємо!» (Межиріцька СБФ, МБ №1, Ворожбянська СБФ, Рябушківська СБФ, Пристайлівська СБФ, Василівська СБФ), «Війні немає забуття» (Будильська СБФ, Бишкіньська СБФ), « В серцях і книгах пам’ять про війну» (Боровеньківська СБФ), «Україна пам’ятає» (Михайлівська СБФ), «Ми пам’ятаємо буремні ті роки» (Гринцівська СБФ), «І пам’ять про війну нам книга оживляє» (Калюжненська СБФ), «Подвиг, що залишиться у віках» (ЦМБ), «Роки війни – століття пам’яті» (МБ №3), «Згадаймо сьогодні і не забудемо ніколи» (Кам’янська СБФ), «80-та річниця перемоги» (Катеринівська СБФ), «День пам’яті і надії» (Червленівська СБФ).
На виставках можна познайомитися з книгами про Другу світову війну як документальними так і художніми, а також поряд з ними представлено і книги про сучасну російсько-українську війну. Бібліотеки запрошують всіх бажаючих ще раз перегорнути героїчні сторінки історії нашої держави.
Зустріч з дитиною війни Стожко Олександрою Яківною напередодні сумної дати пройшла в Михайлівській СБФ. І хоч пані Олександра під час війни була зовсім маленькою, але події того часу назавжди врізалися в її пам’ять, про які вона розповіла присутнім на заході.
До Дня пам’яті та перемоги Лебединобобрицька СБФ провела хвилину пам’яті «Пам’ятаємо! Перемагаємо!», міська бібліотека №2 організувала бліц – інфо «Україна в історичній пам’яті», Василівська СБФ для жителів села провела дайджест «Воєнна хроніка», а інформіни «Уклін живим, загиблим шана» відбулися в Маловисторопській СБФ та Кам’янській СБФ.
Символом війни є червоний мак. Ця квітка – пам’ятний знак жертв військових і громадянських конфліктів, відображення кривавого сліду від пострілу. До скорботної дати центральна міська бібліотека провела майстер-клас для дітей з виготовлення легендарної квітки маку.
Плин років не стирає глибокого сліду в серцях і вічний біль у народній пам’яті, і ми завжди повинні пам’ятати, що перемога над нацизмом у Другій світовій – це плід титанічних зусиль десятків держав та сотень народів, а не тільки наших «сусідів», як вони це пропагують.
Відкрита агресія путінської рociï проти України, яка почалася 24 лютого 2022 року, вже вкотре стала битвою українського народу за власне існування.
Українці вистояли й довели свою спроможність перемагати вже російську військову агресію.
Від 2014 року наша держава веде справедливу війну за збереження незалежності, право вільного європейського та євроатлантичного вибору, за свій суверенітет i територіальну цілісність, і Україна обов’язково переможе ворога та відновить свою територіальну цілісність.
А ми завжди будемо пам’ятати якою ціною здобувався мир в Україні, та Героїв, які захистили нас у цій війні. Слава Україні! Героям слава!