У 2025 році Україна відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу – 9 травня. На тлі повномасштабної війни українці ще гучніше декларують свою приналежність до європейської спільноти.
Щорічно третьої суботи травня в Україні відзначалося політичне свято – День Європи. Подія започаткована 19 квітня 2003 року. Однак, відповідно до Указу Президента України В. Зеленського «Про День Європи» від 8 травня 2023 року свято перенесене на 9 травня. Цим нормативним актом скасовується чинність, Указу Президента України від 19 квітня 2003 року № 339/2003 «Про День Європи».
Чому саме 9 травня: європейський контекст
9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман виступив із декларацією, яка поклала початок створенню Європейського Союзу. Ідея полягала в тому, щоб передати контроль над вугіллям і сталлю Франції та Німеччини до спільного органу, аби зробити нову війну між європейськими державами “не лише немислимою, але й матеріально неможливою”.
Цей день став точкою відліку для інтеграційних процесів на континенті, і з 1985 року офіційно відзначається як День Європи в усіх країнах-членах ЄС.
Що означає День Європи для України сьогодні
У лютому 2022 року Україна подала заявку на вступ до ЄС, а вже у червні отримала статус кандидата. В умовах повномасштабної війни це набуло особливого значення. Європейські держави стали головними союзниками України – у військовій, гуманітарній і фінансовій сферах.
Святкування Дня Європи 9 травня в умовах війни – це не лише про солідарність з ЄС, але й про демонстрацію відмови від російських імперських наративів, які досі будуються довкола “великої перемоги” у Другій світовій.
Метою українського Дня Європи є наголошення на важливості для України європейської інтеграції, підкреслення спільних ідеалів та історії, залучення до підтримки Європейського Союзу, сприяння посиленню представництва ЄС на теренах України.
У нових реаліях День Європи в Україні 2025 – це не лише нагадування про євроінтеграцію, а й символ стійкості. Українці святкують разом із ЄС, демонструючи, що наша країна вже частина європейської родини не лише географічно, а й морально, ціннісно і політично.