Вишнева плодожерка (Cydia packardi Zell.) спроможна завдати колосальних збитків плодовим насадженням. Основними живителями вишневої плодожерки Cydia packardi Zell є вишні, яблуні, персики, сливи, груші, троянди та айва. Найчастіше пошкоджує вишні, менше яблуні і персики. На останніх в основному пошкоджуються пагони молодого приросту.
Батьківщиною вишневої плодожерки є Північна Америка. Зимують дорослі гусениці в земляних коконах під рослинними рештками. Навесні відбувається заляльковування. За умов розвитку на вишні фаза лялечки триває близько 30 днів, за розвитку на яблуні цей період триває 10-14 днів.
Імаго виходять в кінці травня-червня, в цей же період відбувається і відкладання яєць. Імаго вишневої плодожерки – маленький сірувато-коричневий метелик довжиною тіла 4-5 мм та розмахом крил 9-11 мм. Крила самок мають більш інтенсивний колір, посередині крила – широка поперечна полоса шоколадного відтінку. В самців біля основи нижнього крила – коричневі плями. Через 7-10 днів відроджуються гусениці, які відразу заглиблюються в середину плодів або кінчики пагонів. В плодах вишні розвиток гусениці триває близько трьох тижнів. Гусениці виходять з плодів з середини липня до середини серпня і розпочинають влаштовувати місця до зимівлі. Гусениці можуть прокладати ходи в зламаних гілках, вистилаючи порожнини шовком і закупорюючи вхідні отвори.

Гусениці вишневої плодожерки розповсюджуються з плодовою продукцією (активна стадія) та посадковим матеріалом (зимуюча стадія); імаго можуть переноситися на невеликі відстані вітром. Пошкодженість плодів різних культур вишневою плодожеркою складає 2-4%, а в деякі роки – 6-8%. Одна гусінь може пошкодити декілька плодів, знищуючи сердцевину ягід, заплітаючи їх павутиною та засмічуючи экскрементами. В молодих пагонах рослин гусінь робить ходи довжиною 25-50 см.
В сприятливих умовах шкідник розвивається в одній генерації на рік, але при розвитку на глоді можуть бути дві генерації. Можуть пошкоджуватись як плоди, так і молоді пагони. В пошкоджених вишнях помітні неправильної форми коричневі ходи, дозрілі заселені плоди вишні мають чорне забарвлення, деформовані. Заселені яблука можна виявити за наявністю ходів безпосередньо під шкіркою плодів, частіше пошкоджуються пагони, ніж плоди яблуні. В’янення кінчиків пагонів та утворення нових бокових бруньок – основна ознака заселення пагонів. При транспортуванні даний вид шкідника може перевозитись у фазі гусені в свіжих плодах або в зимуючій фазі з кормовими рослинами, особливо з садивним матеріалом, імаго можуть розповсюджуватись на короткі відстані за допомогою вітру.
Заходи боротьби передбачають збирання пошкоджених плодів, обрізку відмерлих гілок, прибирання рослинних решток та їх знищення, перекопування ґрунту для знищення зимуючих стадій шкідника. Обприскування у період відкладання яєць з середини до кінця травня. Застосування препаратів з коротким періодом захисної дії. При ввезення продукції, з метою запобігання заносу шкідника на територію України проводять ретельний огляд плодів, посадкового матеріалу та фумігацію плодів.
ністровська міська рада, 2022 рік
Головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітобезпеки ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області Сергій ЛЮБИВИЙ