Трудова міграція – переміщення особи, пов’язане з перетинанням державного кордону або меж адміністративно-територіальної одиниці з метою виконання або пошуку роботи.
Заробітчани також можуть потрапити у шахрайські пастки, користуючись послугами посередників з працевлаштування за кордоном.
Звертаємо особливу увагу, що суб’єкт господарювання має право надавати послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном після його включення до переліку суб’єктів господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, та в межах укладених зовнішньоекономічних договорів.
Суб’єкт господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, серед іншого, зобов’язаний, надати громадянину до виїзду для працевлаштування за кордоном:
- інформацію у письмовій формі про права та гарантії, які йому надаються за трудовим договором (контрактом), передбачені законодавством України та законодавством держави місцезнаходження роботодавця;
- контактні дані консульських установ України у державі перебування;
- проект трудового договору (контракту), завірений іноземним роботодавцем.
Суб’єктам господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, забороняється:
1) вимагати, зберігати чи використовувати інформацію про стан здоров’я громадянина або використовувати таку інформацію для визначення його придатності до роботи, якщо зазначена інформація не пов’язана безпосередньо з вимогами до конкретної професії, виду діяльності та якщо на це не одержано письмову згоду громадянина;
2) стягувати з громадян будь-які гонорари, комісійні, винагороди, інші види оплати послуг з посередництва у працевлаштуванні прямо чи опосередковано, повністю або частково. Оплата послуг з посередництва у працевлаштуванні здійснюється виключно роботодавцем, якому надано такі послуги;
3) пропонувати громадянам роботу, що має ознаки неформальної зайнятості, а також таку, що приховує справжню мету та предмет роботи, або залучати до роботи, яка не визначена трудовим договором (контрактом).
У випадку, якщо громадянин постраждав від торгівлі людьми або трудової експлуатації в Україні йому надається підтримка, зокрема, йдеться про соціальну, медичну, правову, освітню та матеріальну допомогу.
Крім того, перед поїздкою за кордон обов’язково потрібно знати номери гарячих ліній організацій до яких можна звернутися у разі потрапляння у небезпеку. Ось основні контакти, де вам можуть надати необхідну підтримку та допомогу:
- 527 – Національна Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми.
Національна гаряча лінія працює цілодобово і надає консультації, підтримку та інформацію щодо протидії торгівлі людьми. Ви можете звернутися за допомогою анонімно.
– 1547 – Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми.
Ця гаряча лінія надає консультації та підтримку жертвам торгівлі людьми, а також сприяє в їхній реабілітації та поверненні до нормального життя.
- 102 – Поліція.
Якщо ви підозрюєте, що стали жертвою торгівлі людьми, або володієте інформацією про такі випадки, негайно зверніться до поліції. Вони проведуть необхідне розслідування та забезпечать вашу безпеку.
– 112 – Служба екстреної допомоги в ЄС.
Цей номер доступний у всіх країнах Європейського Союзу та надає можливість отримати екстрену допомогу в надзвичайних ситуаціях, включаючи випадки торгівлі людьми.
Хто такі посередники у працевлаштуванні?
Згідно з Законом України «Про зайнятість населення» суб’єкт господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні – це зареєстрована в установленому законом порядку юридична особа, яка провадить господарську діяльність, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, а також фізична особа-підприємець, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні та/або за кордоном відповідно до цього Закону та інших актів законодавства.
У суб’єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні та суб’єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань має бути зазначений один із видів економічної діяльності, визначених Класифікатором видів економічної діяльності ДК 009:2010, код:
78.10 Діяльність агентств працевлаштування,
78.20 Діяльність агентств тимчасового працевлаштування,
78.30 Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами.
Перелік суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб’єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, формується та ведеться Державною службою зайнятості.
Зобов’язання посередників у працевлаштуванні
Суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб’єкти господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, зобов’язані:
1) надавати громадянам повну та достовірну інформацію про попит роботодавця на робочу силу (вакансії), його вимоги щодо кваліфікації, досвіду роботи, про умови, характер та оплату праці;
2) співпрацювати з відповідним територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, підприємствами, установами та організаціями, профспілками та їх об’єднаннями, організаціями роботодавців та їх об’єднаннями;
3) забезпечувати захист інформації, що надійшла від громадян, які звертаються з метою працевлаштування, та дотримання правил використання і поширення такої інформації, встановлених законами України “Про інформацію” та “Про захист персональних даних”, а також конфіденційність комерційної інформації роботодавців відповідно до закону;
4) подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відомості про чисельність працевлаштованих ними осіб у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики.
Посередникам заборонено отримувати гонорари від громадян
Три роки війни та складна економічна ситуація в країні зумовлює постійне збільшення масштабів трудової міграції. Багато громадян прагнуть знайти роботу в більш безпечних регіонах України, або за межами країни і на допомогу їм приходять компанії, що займаються посередництвом у працевлаштуванні. Але далеко не всі надають послуги доброчесно та на законних підставах.
Суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, не мають права:
1) свідомо здійснювати набір, працевлаштування або наймання працівників для робіт, пов’язаних з неприйнятними небезпеками і ризиками, а також для робіт, на яких ці працівники можуть стати жертвами зловживань чи дискримінації будь-якого характеру;
2) перешкоджати найманню залученого працівника безпосередньо роботодавцем, обмежувати професійну мобільність працівника, накладати санкції на працівника, який погодився на роботу в іншого роботодавця;
3) надавати працівників у розпорядження роботодавця для заміни його працівників, які проводять страйк або інші колективні дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про зайнятість населення» оплата послуг з працевлаштування здійснюється виключно роботодавцем, якому надано такі послуги. Суб’єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, забороняється отримувати від громадян, яким надано зазначені послуги, гонорари, комісійні та інші винагороди.
У разі порушення суб’єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, вимог частини другої статті 37 цього Закону стягується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.
Крім того, статтею 166-28 Кодексом України про адміністративні правопорушення встановлюється адміністративна відповідальність за стягнення з громадян будь-яких гонорарів, комісійних, винагород, інших видів оплати послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном тягне за собою штраф від 3500 до 4000 н.м.д.г.
Повноваженнями складати адміністративні протоколи за вказаною статтею наділені посадові особи Держпраці.
Звітування посередників у працевлаштуванні
Суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців зобов’язані подавати до служби зайнятості інформацію про кількість працевлаштованих громадян.
Інформацію посередники з працевлаштування подають щоквартально за формою звітності 1-ПА «Інформація про кількість працевлаштованих громадян субʼєктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні», затвердженою наказом Мінсоцполітики від 03.06.2019 № 851. Останній день подання – 15-те число місяця після звітного кварталу. Якщо цей день припадає на вихідний або святковий, звіт подають в перший робочий день після нього.
Згідно ч. 4 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення» за неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні відомостей про працевлаштованих ним осіб може бути стягнутий штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.