Сьогодні Всесвітній день радіо

Щороку 13 лютого Україна і світ під патронатом ЮНЕСКО відзначають Всесвітній день радіо. Це той канал, який об’єднує, підтримує і допомагає зрозуміти світ. В епоху стрімкого технологічного розвитку, коли нові платформи швидко з’являються і так само швидко зникають, радіо залишається одним із найнадійніших і найпоширеніших медіа у світі. Цьогорічна тема Всесвітнього дня радіо – “Радіо та зміна клімату”.

Обираючи цю тему, ООН прагнула привернути увагу світу до можливостей і важливості цього могутнього засобу комунікації у часи збройних конфліктів, політичної нестабільності й кліматичних загроз, заохотити людей, які впливають на процеси ухвалення важливих рішень, до використання радіоефіру задля зміцнення миру й стабільності в майбутньому.

Цікаві факти про радіо:

  • у 1860-х роках шотландський вчений Джеймс Кларк Максвелл передбачив існування радіохвиль і можливість здійснення радіопередачі;
  • в 1887 році фізик Генріх Герц першим довів факт існування радіохвиль. Тоді він продемонстрував існування радіохвиль у своїй лабораторії;
  • в 1893 році сербський вчений Нікола Тесла запатентував перший радіоприймач;
  • а вже у 1895 році італійський винахідник Гульєльмо Марконі здійснив першу радіопередачу на відстань близько 2,5 км;
  • В Україні перший цивільний радіозв’язок встановили 30 грудня 1902 року на лінії Херсон – Гола Пристань;
  • в 1993 році Карл Маламуд почав перше мовлення радіо в Інтернеті. Станція називалась Internet Talk Radio;
  • широковживане нині слово “хакер” з’явилося саме завдяки радіо – так називалися зламувачі секретних паролів на радіостанціях;
  • дата святкування 13 лютого була вибрана тому, що саме в цей день у 1946 році вперше вийшло в ефір “Радіо ООН”, яке проводило мовлення зі штаб-квартири ООН.

Попри те, що в епоху розвитку цифрових платформ і штучного інтелекту радіо має багато конкурентів, воно продовжує залишатися найпопулярнішим засобом комунікації у найвіддаленіших куточках планети, надійним супутником повсякденного життя своїх слухачів. Хвилі радіостанцій об’єднують людей різного віку й національності, стираючи кордони між країнами. У часи воєн, катастроф і криз радіо стає маяком надії та джерелом перевіреної інформації.

Сьогодні, коли Україна протистоїть повномасштабній агресії, вплив війни на довкілля вже очевидний. Руйнування екосистем, забруднення води й повітря, знищення лісів – це реальність, наслідки якої відчуваються не лише в нашій країні, а й далеко за її межами. У цей складний період радіо виконує не просто інформаційну, а й соціальну місію – воно об’єднує, підтримує і допомагає адаптуватися до нових викликів.

Українське радіо, яке відзначило свій 100-літній ювілей, продовжує звучати далеко за межами країни, допомагаючи поширювати правду про Україну у світі. Під час повномасштабної війни Суспільне за запитами європейських мовників надавало права на поширення свого радіоконтенту в ефірі Литви, Румунії, Іспанії (УР-1) та Естонії (Промінь), а також дозволило ретрансляцію сигналу Українського радіо на мережах радіостанцій будь-якої форми власності. Це дає можливість ще більшій кількості країн долучатися до мовлення. Окремі країни інтегрували український аудіоконтент у свої радіододатки, а передачі Українського радіо транслює майже кожен мовник Європейської мовної спілки в межах контентного обміну, особливо культурологічний контент.

Поділитися