Заходи щодо профілактики грипу птиці

Серед домашньої птиці у приватному домогосподарстві одного із населених пунктів Роменського району 7 лютого був зареєстрований спалах пташиного грипу.

Слід зазначити, що збудник пташиного грипу небезпечний в першу чергу для свійської птиці, яка інфікується від різних видів перелітних птахів.

Однак відомо, що деякі штами вірусу пташиного грипу можуть вражати не лише птахів, але й людей. Інфікування людини збудником пташиного грипу можливе внаслідок контакту з хворими птахами, їхніми виділеннями на поверхнях у приміщеннях утримання, а також сирими яйцями та м’ясом.

Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах.

Рекомендації щодо профілактики грипу птиці в приватних господарствах:

  1. Бажано організувати безвигульне утримання птиці.
  2. Утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею.
  3. Завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів.
  4. Забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією.
  5. Догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити.
  6. Використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).
  7. При забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою.
  8. На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
  9. Про всі випадки захворювання і падежу домашньої птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.

В котре наголошуємо, щоб мінімізувати ризик занесення грипу птиці в особисті домогосподарства звертайте увагу на наявність супровідних ветеринарних документів. Утримуйте куплену птицю ізольовано (не менше 30 днів, в цей період не допускати контакту з домашньою птицею). Не допускайте контакту домашньої птиці з дикою. Проводьте ретельну очистку пташника, побілку стін та сідал, а також не забувайте про періодичну дезінфекцію.

Профілактика пташиного грипу у людини спрямована в першу чергу на зменшення ризиків інфікування та запобігання поширенню вірусу серед населення. Звичайні, але ефективні заходи профілактики включають:

  •  уникнення контакту з хворими або мертвими птахами – варто уникати будь-яких дотиків до птахів, які виглядають хворими, та їх виділень;
  • дотримання правил особистої гігієни, що включає регулярне миття рук з милом, особливо після контакту з птахами або продуктами птахівництва;
  • проведення достатньої термічної обробки м’яса та яєць птахів, яка знищує вірус;
  • обов’язкове використання працівниками на пташиних фермах засобів індивідуального захисту (рукавички, маски та спеціальний одяг).

Крім того, значно знижує ризик одночасного інфікування іншими штамами грипу, а водночас і виникнення ускладнень вакцинація проти сезонного грипу. Необхідно пам’ятати, що дотримання цих правил значно зменшує ризики інфікування людей та поширення інфекції. Не виконання правил безпеки, зокрема, контакти з дикими птахами без засобів захисту, вживання сирих яєць, тощо, може створювати небезпеку для здоров’я людей.

Симптоми захворювання у людей такі ж як при інших ГРВІ та грипі. Можуть варіюватися від лихоманки та кашлю до важких ускладнень у вигляді пневмонії. Отже, за наявності вказаних симптомів, для отримання невідкладної медичної допомоги необхідно звертатися до сімейного лікаря.

Сумське районне управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Сумській області

Поділитися