Як відомо, профілактика ефективніша за лікування. Особливо, якщо мова йде про хвороби, для лікування яких ще не винайдено ліки. Такою хворобою є сказ, що є спільним захворюванням і для людини, і для тварин. Сказ входить в першу п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків. Через скрутну економічну ситуацію в державі, агресією з боку рф, та безвідповідальне ставлення власників до своїх улюбленців, частина тварин продовжує поповнювати ряди безпритульних.
З початку року на території Сумської області оголошено 2 неблагополучні пункти щодо сказу тварин в Сумському та в Охтирському районах. Фахівцями державних установ ветеринарної медицини виконується комплекс ветеринарно-санітарних і протиепізоотичних заходів по ліквідації захворювання на сказ тварин.
Вакцинація – ефективний спосіб профілактики сказу і обов’язкова для всіх собак і кішок. Імунізувати тварин проти сказу обов’язок кожного власника!
Спеціалісти державної лікарні ветеринарної медицини вакцинують тварин від сказу з 3-х місячного віку вакциною українського виробника «Рабістар ред». Вакцинація здійснюється як шляхом подвірних обходів так і «виводкою» про що попередньо інформують власників тварин.
Що таке сказ?
Сказ – це небезпечний та невиліковний антропозооноз, який вражає центральну нервову систему з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю.
Зараження відбувається при попаданні слини хворої тварини у рану чи на слизову оболонку. Дуже небезпечне потрапляння слини хворої тварини на слизові оболонки очей, рота, носа, а також на шкіру, де можуть бути невидимі простим оком ушкодження.
У зовнішньому середовищі вірус сказу не стійкий та чутливий до високої температури, сонячного проміння, засобів дезінфекції.
Причинами збереження ризику та захворюваності на сказ тварин є порушення правил утримання домашніх тварин, обумовлена низькою відповідальністю їх власників та низьким рівнем вакцинації своїх улюбленців. Також ускладнює епізоотичну ситуацію велика кількість в населених пунктах бродячих тварин (робота по зменшенню їх кількості, особливо в умовах війни, практично не проводиться).
Нажаль, реєструються випадки, коли господарі тварин відмовляють від здійснення щеплення тварини від сказу без поважних причин. Відмова від вакцинації проти сказу є безвідповідальним та небезпечним кроком, який може призвести до трагічних наслідків!
Інформація щодо господарів, які відмовились від щеплень своїх улюбленців, буде передана до органів місцевого самоврядування, для вжиття відповідних заходів.
Сумське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області наголошує, аби захистити себе і оточуючих від сказу, необхідно виконувати кілька правил:
– необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, котів) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців до свого дільничного ветеринарного лікаря для проведення профілактичних щеплень проти сказу;
– у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
– слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
– не слід позбавлятися від тварини, які покусали або подряпали людину. По можливості за нею має бути встановлено десятиденне спостереження;
– при появі диких тварин на особистих подвір’ях, на території населених пунктів потрібно прийняти всі запобіжні заходи і забезпечення безпеки себе і ваших близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.
У разі укусу будь-якою твариною – НЕГАЙНО звернутися до лікаря!
Щеплення від сказу – залишається поки що єдиним засобом, щодо запобігання цьому захворюванню. Курс щеплень складає всього шість ін’єкцій і передбачає їх своєчасне проведення відповідно до призначення лікаря і за певною схемою. Ні в якому разі самовільно не переривати вакцинацію, припиняти або скорочувати курс, інакше щеплення будуть неефективні.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Діагностування сказу при житті не розроблено! Остаточний діагноз ставлять лише після загибелі за допомогою вірусологічних досліджень. Зазвичай люди починають активно щеплювати своїх домашніх улюбленців після того, як в населеному пункті виявлено сказ.
ПАМ’ЯТАЙТЕ, сказ не можна вилікувати, його можна лише попередити. Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо з дикими та незнайомими, має бути головним правилом для кожного!
Ваша відповідальність може зберегти багато життів! Не нехтуйте вакцинацією тварин від сказу!
Цей вид вакцинації можна зробити в Сумській районній державній лікарні ветеринарної медицини та в її структурних підрозділах за місцем проживання.
![](https://lebedynrada.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/6_сказ.png)
![](https://lebedynrada.gov.ua/wp-content/uploads/2025/02/A4_rabies_WHO_ukr-print-1_page-0001.jpg)