Питання організації роботи із внутрішньо перенміщеними особами Лебединської міської територіальної громади було детально розглянуто під час чергової апаратної наради під головуванням виконуючої обов’язки міського голови Світлани ГОРОШКО.
Начальник управління праці та соціального захитсу населення виконкому Лебединської міської ради вичерпно проінформувала учасників наради з цього питання.
Робота з внутрішньо переміщеними особами, які перемістилися із зони бойових дій та окупованих територій до Лебединської міської територіальної громади є одним із напрямків роботи управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради (далі – управління).
Станом на 01.01.2025 на обліку в управлінні перебуває 3453 внутрішньо переміщених осіб, з них 274 осіб з інвалідністю, 909 осіб пенсійного віку, 849 дітей віком до 18 років.
Зокрема, за 2024 рік до Лебединської громади перемістилося 1377 внутрішньо переміщених осіб. А саме 1212 осіб з Сумської області (з березня 2024 року збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб із прикордонних громад області та міста Суми), 73 особи з Харківської, 71 особи з Донецької, 6 осіб з Луганської, 8 осіб з Запорізької, 7 осіб з Херсонської областей. З березня 2024 року збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб із прикордонних громад Сумської області та міста Суми. Станом на 01.01.2025 року допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам отримує 925 сімей.
У грудні 2024 року виплачено одноразову грошову допомогу, дітям та особам з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб для проходження зимового періоду 2024/2025 року «Тепла зима» на загальну суму 2 515 тис. гривень.
На даний час на обліку в Лебединському управлінні Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості перебуває 35 внутрішньо переміщених осіб, працевлаштовано за направленням центру зайнятості 9 осіб.
Лебединська міська територіальна громада є приймаючою громадою. Тому, спеціалісти управління, виконавчий комітет в межах своїх повноважень забезпечують надання інформації внутрішньо переміщеним особам про можливі місця і умови для їх тимчасового проживання. Старости старостинських округів, разом з міською радою сприяють в пошуку та облаштуванню житлових приміщень для постійного проживання внутрішньо переміщених осіб. Станом на 01.01.2025 в громаді облаштовано 7 будинків, в тому числі в Підопригорівському, Павленківському, Штепівському старостинських округах, в яких проживає 28 осіб з числа ВПО з прикордонних громад.
Гуртожиток Комунального закладу Сумської обласної ради «Лебединський педагогічний фаховий коледж імені А. С. Макаренка”, змінами від 29.10.2024 року, внесеними до розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації – начальника обласної військової адміністрації від 09.11.2023 № 633-ОД «Про перелік місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у Сумській області», включено до місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у Сумській області. На сьогодні кількість вільних кімнат у місці тимчасового проживання – 45, кількість вільних ліжко-місць – 90.
Станом на 01.01.2025 в громаді зареєстроввано 104 домогосподарства, які безоплатно розмістили внутрішньо переміщених осіб та скористалися соціальною програмою «Прихисток», і в яких розміщено 196 внутрішньо переміщених осіб. Власникам домогосподарств за розміщення внутрішньо переміщених осіб управлінням нараховано компенсації на суму 931,8 тис. грн.
Спеціалістами управління із виходом за місцем проживання, складено 549 актів обстеження щодо перевірки факту розміщення внутрішньо переміщених осіб для подальшого визначення права власників житла на отримання компенсації за прихисток таких осіб.
В результаті співпраці управління з громадськими організаціями такими, як «Клуб рибалок України», «Плурітон», благодійними фондами «СЕМ», фондом Ріната Ахметова, Товариством Червоного Хреста України, Обласним гуманітарним штабом у 2024 року внутрішньо переміщені особи неодноразово отримували гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів, санітарно- гігієнічних наборів.
Крім того, завдяки сприянню виконавчого комітету Лебединської міської ради, в тому числі управління праці та соціального захисту населення протягом 2024 року:
Данською радою у справах біженців:
- проводилась реєстрація внутрішньо переміщених осіб, які проживають в сільській місцевості, на отримання фінансової допомоги на закупівлю твердого палива та на ведення тваринництва та землеробства;
- проводилась реєстрація внутрішньо переміщених осіб, які проживають в м. Лебедин, на отримання фінансової допомоги на оплату житлово-комунальних послуг;
Благодійним фондом «Право на захист»:
проводилась реєстрація внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території громади, на отримання грошової допомоги;
Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє»:
– для внутрішньо переміщених осіб, що мають складні життєві обставини та проживають в громаді, проводилася реєстрація на отримання грошової допомоги;
Міжнародною благодійною організацією Фонд «Люмос»:
-надано грошову допомогу 2 багатодітним сім’ям та 2 дітям з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб;
Міжнародною некомерційною неурядовою християнською організацією «Мебаіг»:
– проводилося забезпечення дровами та пелетами паливними внутрішньо переміщених осіб, які проживають в сільській місцевості.
Від Міжнародної організації з міграції внутрішньо переміщені особи у 2024 році отримували фінансову допомогу на підтримку та розвиток домогосподарства.
Між Лебединською міською радою та благодійним фонду “Рокада” підписаний меморандум про співпрацю громади та Фонду щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб. Результатом реалізації проекту у 2024 році від благодійного фонду “Рокада” було надання пілетів паливних, печі опалювальної та будівельних матеріалів для ремонту житлових приміщень, в яких проживають внутрішньо переміщені особи.
У громаді 7 внутрішньо переміщених осіб отримують соціальну послугу вдома, яку надає Лебединський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
Розпорядженням Лебединського міського голови від 20.10.2023 № 164-ОД за сприянням управління, створено Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Лебединської міської ради, (далі Ради) затверджений її персональний склад та положення.
Основними завданнями Ради є: сприяння забезпеченню і захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб з питань соціального захисту, психосоціальної, медичної та правової допомоги; сприяння діяльності виконавчого комітету Лебединської міської ради у розвитку ефективних механізмів адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб; сприяння в застосуванні принципів тендерної рівності у процесі реалізації політики на місцевому рівні для розвитку соціальної згуртованості, зменшення соціальної напруги та ризиків виникнення конфліктів в Лебединській міській територіальній громаді відносно внутрішньо переміщених осіб.
За 2024 рік відбулося чотири засідання Ради, на яких розглядалися такі питання: надання послуг внутрішньо переміщеним особам Лебединським управлінням Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості, надання послуг внутрішньо переміщеним особам жіночим центром працевлаштування в м. Лебедин, стосовно отримання медичних послуг внутрішньо переміщеними особами на території Лебединської міської територіальної громади, стосовно забезпечення гуманітарною допомогою внутрішньо переміщених осіб та інші.
За 2024 рік Рада активно взаємодіяла з органами місцевого самоврядування, благодійними організаціями, соціальними службами, Центром зайнятості, старостами старостинських округів Лебединської міської територіальної громади, координаторами ГО «КРИМСОС» та представниками Української Гельсінської спілки з прав людини, експертом ГО «Бюро аналізу політики» задля забезпечення підтримки людей, які змушені були втікати від війни.
Загалом, діяльність Ради стала важливою складовою підтримки внутрішньо переміщених осіб у Лебединській міській територіальній громаді, яка і надалі продовжить працювати над тим, щоб кожен, хто шукає підтримку, міг знайти її у своєму новому домі.