Для Міністерства у справах ветеранів України важливим завданням є збереження ментального здоров’я осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб (дружина (чоловік), малолітні, неповнолітні та повнолітні діти і батьки), постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” ветеранів війни та членів їх сімей. Ветерани війни повертаються у громади. Саме у громадах повинні бути створені усі необхідні умови для надання якісної психологічної допомоги кожному ветерану війни.
У зв’язку з цим Міністерство у справах ветеранів України запровадило оновлений порядок та умови надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їхніх сімей та іншим категоріям осіб. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2023 року № 1270, створено трирівневу систему психологічної допомоги, яка передбачає:
- перший рівень – соціально-психологічна підтримка та супровід;
- другий рівень – психологічна допомога;
- третій рівень – комплексна медико-психологічна допомога, яка надається мультидисциплінарними командами (лікар-психіатр та 3 психотерапевти або психологи).
На другому та третьому рівнях Міністерство у справах ветеранів України відшкодовує надавачам вартість наданих послуг, а саме:
– 254,18 грн (без ПДВ) – на одну особу протягом однієї години роботи одного фахівця із надання послуг в індивідуальній формі – на другому рівні;
– 153 100 грн (без ПДВ) – глобальна ставка на місяць на одну команду з чотирьох фахівців за умови надання послуг із психологічної допомоги 50 і більше отримувачам послуг протягом місяця – на третьому рівні.
Психологічна допомога доступна у різних формах та форматах – індивідуальне, сімейне, групове консультування; наживо та дистанційно.
Суб’єктом надання послуг другого рівня може бути юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, фізична особа – підприємець, які надають психологічну допомогу та з якими перебувають у трудових відносинах фахівці, або фізична особа – підприємець, яка відповідає вимогам до фахівця.
Суб’єктом надання послуг третього рівня можуть бути юридичні особи незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, фізичні особи – підприємці, які надають комплексну медико-психологічну допомогу та:
1) провадять діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики;
2) мають структурний підрозділ (центр психологічної реабілітації та/або травматерапії, або відділення медико-психологічної реабілітації тощо), укомплектований працівниками, що виконують роботу на підставі трудового договору (контракту) або за цивільно-правовими договорами, який забезпечує проведення мультидисциплінарною командою стаціонарної та/або амбулаторної, та/або дистанційної психологічної допомоги;
3) мають щонайменше один кабінет для прийому отримувачів послуг членами мультидисциплінарної команди та обладнане робоче місце у разі дистанційного надання послуг.
Для спрощення доступу до цих послуг Міністерство у справах ветеранів України створило Реєстр суб’єктів надання психологічної допомоги (далі – Реєстр), де всі ветерани війни можуть знайти кваліфікованих надавачів послуг. Реєстр забезпечує збір, облік та обробку даних суб’єктів надання послуг і їхніх фахівців, а процес подання заяви для включення до Реєстру здійснюється через особистий електронний кабінет.
Посилання на порядок надання психологічної допомоги ветеранам війни та членам їх сімей: https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/1338-2022-%D0%BF#Text