УВАГА! ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ПОВІДОМЛЯЄ ПРО СПАЛАХ АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ В СУМСЬКОМУ РАЙОНІ

4 січня 2025 року до Сумської районної державної лікарні ветеринарної медицини надійшло повідомлення про загибель свиней в ТОВ «Агрофірма «Вперед», яке знаходиться на території Миколаївської сільської ради, с. Миколаївка, Сумського району. На місце невідкладно виїхала група швидкого реагування спеціалістів, які провели епізоотичне розслідування та відібрали патологічний матеріал, який був доставлений до Сумської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби для проведення лабораторних досліджень на Африканську чуму свиней (АЧС).  Відповідно до Звіту про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу – виявлено ДНК вірус АЧС. З метою недопущення поширення АЧС 5 січня 2025 року терміново було скликано засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Сумській районній державній адміністрації (далі – комісія) для вжиття оздоровчих та невідкладних відповідних заходів безпеки.

Під час засідання комісії було визначено місце епізоотичного вогнища та його межі,  зони захисту та спостереження відповідно до вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затверджений План «Заходів з ліквідації та недопущення поширення  африканської чуми свиней в господарстві ТОВ «Агрофірми «Вперед» с. Миколаївка, Миколаївської сільської ради, Сумського району, Сумської області. Планом визначені відповідальні служби і особи з проведення загальногосподарських та спеціальних ветеринарно-санітарних заходів. Відповідальним представникам громади та ветеринарної медицини було доручено провести облік всього свинопоголів’я суб’єктів господарювання усіх форм власності та попередити власників про заборону продажу, переміщення, вигульного (вільного) утримання та безконтрольного забою свиней.

Вкотре нагадуємо, АЧС – це дуже небезпечне та невиліковне захворювання, яке вражає свиней. Вірус дуже стійкий і довго зберігається в навколишньому середовищі, швидко розповсюджується серед свинопоголів’я.

Наразі безпека щодо АЧС кожного господарства, в якому утримуються свині, залежить не тільки від фахівців ветеринарної медицини, а й від самих власників свиней.

Що необхідно знати про африканську чуму свиней:

  • АЧС не становить небезпеки для людей;
  • на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині;
  • людина опосередковано (забруднившись матеріалом від хворої, загиблої чи забитої свині) може перенести заразу на іншу територію, де є сприйнятливі тварини;
  • збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом.

Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС у господарство, необхідно:

  • утримувати свиней в приміщенні, дотримуючись закритого режиму роботи;
  • не дозволяти відвідувати господарство стороннім особам;
  • не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;
  • не купувати тварин у місцях стихійної торгівлі;
  • не утримувати свиней в домашніх господарствах мисливцям, працівникам лісу та працівникам свиноферм;
  • не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою;
  • проводити ідентифікацію і реєстрацію тварин у державних установах ветеринарної медицини;
  • надавати свиней для щеплення проти класичної чми свиней.

Будь-які ознаки захворювання чи загибелі свиней, слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомити про це ветеринарного спеціаліста (за містом проживання). Підтвердження або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Зразки біологічного матеріалу має відбирати лише кваліфікований фахівець. Лікування тварин або будь-які намагання самотужки вийти з цієї ситуації сприятимуть лише поширенню інфекції.

Поділитися