Уряд України з початку повномасштабної війни визнав, що релокація є необхідністю, адже передбачає «відновлення економіки держави за рахунок переміщення підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, в безпечні регіони України.
У рамках реалізації державної програми релокації бізнесу відбувається тимчасове переміщення підприємств з постраждалих територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, у відносно безпечні регіони нашої держави. Цей процес регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2022 № 305 «Про особливості роботи акціонерного товариства «Укрпошта» в умовах воєнного стану» та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2022 № 246-р «Про затвердження плану невідкладних заходів з переміщення у разі потреби виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію».
Щоб стати учасником програми релокації необхідно подати заявку через онлайн-платформу за посиланням https://prozorro.sale/marketplace_landing-page.
Переміщення підприємств в рамках програми здійснюється в один з шістнадцяти регіонів: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Волинська, Рівненська, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська, Житомирська, Одеська та Київська області.
Разом з цим Міністерство економіки України листом від 15.11.2024 № 4803-08/81870-06 повідомляє про додаткові можливості для підприємств, які планують перемістити свої виробничі потужності до Дніпропетровської області, зокрема до м. Кривий Ріг.
Починаючи з лютого 2022 року Кривий Ріг став надійною територією для переміщення мешканців з окупованих та прифронтових міст України.
У місті Кривий ріг було запроваджено проєкт «Релокація бізнесу» з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій.
За 24 лютого 2024 року до міста релокувалися 39 суб’єктів господарювання, частина з них активізували свою діяльність та успішно працюють на території Криворізької міської територіальної громади.
Для успішної адаптації релокованих підприємств Криворізька міська територіальна громада готова прийняти підприємства різних галузей, адже має розвинену промислову інфраструктуру: виробництво металу та металопрокату, продуктів харчування, текстилю, одягу, взуття тощо.
Кривий Ріг має ряд ключових переваг для релокації бізнесу:
1.Розвинена промислова база: Кривий Ріг є одним із провідних центрів України в галузі промисловості, науки та освіти.
2.Транспортна інфраструктура: Кривий Ріг є великим автомобільним та залізничним транспортним вузлом України, що значно полегшує логістику та транспортні потоки для бізнесу.
3.Кваліфіковані кадри: наявність людського капіталу. Наявність досвідчених фахівців у сферах промисловості, металургії та машинобудування, та інші, що забезпечує підприємствам доступ до висококваліфікованої робочої сили.
4.Науковий та освітній потенціал: наявність навчальних закладів та науково-дослідних інститутів дозволяє забезпечити доступ до інновацій, розробок та кваліфікованих кадрів для підприємств.
5.Досвід роботи з бізнесом: у місті працює понад 40 тис. суб’єктів господарювання, що представляють сферу малого та середнього бізнесу
6.Розвинена соціальна міська інфраструктура: наявність пропозицій житла, медичних, освітніх, соціальних установ для працівників релокованих підприємств та ВПО.
Розуміючи, що в умовах війни релокація стала важливим інструментом для забезпечення роботи бізнесу, збереження економіки та підтримки внутрішньо переміщених осіб, міською владою підготовлено чіткий план дій, з урахуванням усіх можливостей та ресурсів.
Криворізька міська територіальна громада має реєстр пропозицій для релокованих підприємств:
– Економічна вигода: низька вартість (у 2-3 рази нижче, ніж у інших великих містах України) оренди/придбання приміщень для розташування релокованих підприємств;
– Підтримка міської влади: індивідуальний підхід до кожного підприємства з боку міської влади та партнерів;
– Допомога у зайнятості: працевлаштування, підбір кваліфікованих кадрів, підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації;
– Допомога в отриманні грантової підтримки: супровід у підготовці заявок на участь у національних та міжнародних грантових програмах.
– Соціальна підтримка та адаптація: матеріальна допомога, безкоштовний міський транспорт, сервісна підтримка в медичній та освітній галузях.
– Доступне житло: низька вартість оренди/придбання житла, тимчасове розміщення.
– Маркетингова підтримка та консалтинг: підтримка в збереженні бізнес-моделі (допомога у пошуку партнерів та ринків збуту).
У рамках проєкту релокації місто надає підтримку кожному бізнесу, який прагне переїхати з небезпечних територій та повноцінно працювати на перемогу. Таким чином ми не лише зберігаємо виробничий потенціал країни, але й десятки робочих місць.
Отримати консультації суб’єктам господарювання малого і середнього бізнесу з питань реолокації можна отримати за телефоном (564) 92 25 89, (091) 617 21 92 та електронною поштою: urp@kr.gov.ua .
Фахівці на зв’язку з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 16:30, обідня перерва з 12:30 до 13:00.