Сьогодні українці вшановують мужність і героїзм воїнів-артилеристів, проявлені у боротьбі за свободу, незалежність і територіальну цілісність України
4 грудня в Україні відзначають День ракетних військ та артилерії (саме цей рід військ завдає найбільшого ураження ворогу, тож артилеристів недарма звикли називати «богами війни»). Ракетні війська й артилерія відіграють визначну роль у зміцненні обороноздатності держави та захисту України, допомагають знищувати ворога і звільняти наші землі від окупантів.
З 1997 року, відколи президент України Леонід Кучма підписав указ № 1215/97, 3 листопада у нашій країні відзначали День ракетних військ і артилерії.
«Ураховуючи важливу роль ракетних військ і артилерії у зміцненні обороноздатності держави, постановляю: установити в Україні свято – День ракетних військ і артилерії, яке відзначати щорічно 3 листопада», – йдеться в указі.
Але в цьому році указом президента Володимира Зеленського було перенесено День ракетних військ і артилерії відзначатиметься на 4 грудня – у День вшанування святої Варвари. Ініціативу про зміну дати запропонувало командування ракетних військ і артилерії України. Даний указ № 748/2024 від 2 листопада 2024 року оприлюднено на сайті глави держави:
«Ушановуючи мужність та героїзм воїнів ракетних військ і артилерії, виявлені в боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також з метою започаткування нових військових традицій постановляю:
1. Установити в Україні День ракетних військ і артилерії, який відзначати щороку 4 грудня.
2. Визнати таким, що втратив чинність, Указ Президента України від 31 жовтня 1997 року № 1215/97 “Про День ракетних військ і артилерії”.
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.»
До цього роду військ належать з’єднання озброєні оперативно-тактичними й тактичними ракетами, гаубичною, гарматною, реактивною та протитанковою артилерією. Артилерія – це також артилерійська розвідка, мінометні підрозділи та підрозділи протитанкових керованих ракет.
Ракетні війська та артилерія Збройних Сил України успішно виконують бойові завдання в умовах повномасштабного вторгнення. Артилерійські підрозділи активно застосовуються для знищення живої сили, техніки та укріплень противника, а ракетні війська забезпечують виконання високоточних ударів на далекій відстані, захищають повітряний простір над мирними містами України. Особливу роль у нинішній війні відіграють сучасні системи озброєння, зокрема HIMARS, Caesar та інші, надані міжнародними партнерами. Висока професійна підготовка українських артилеристів дає змогу ефективно використовувати ці зразки техніки, що вже неодноразово підтверджено в боях за свободу, незалежність та територіальну цілісність України.
Цей день не лише професійне свято, а й нагода для всієї країни висловити вдячність і шану тим, хто щоденно стоїть на варті оброни країни, — справжнім героям, мужнім та відданим захисникам України!