Питання щодо стану суспільно-політичної ситуації на території Лебединської громади також було розглянуто учасниками апаратної наради.
За інформацією начальника відділу з питань внутрішньої політики та цифровізації Ольги ЛАХТАР, виконавчий комітет Лебединської міської ради приділяє значну увагу збереженню стабільної суспільно-політичної ситуації на території Лебединської міської територіальної громади. Пріоритетом у цьому напрямку роботи є налагодження конструктивної взаємодії з місцевими осередками політичних партій та громадських організацій задля забезпечення прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, соціальних, культурних та інших інтересів, надання методологічної допомоги під час виконання статутних завдань цих об’єднань, створення умов для ефективної реалізації громадянами своїх конституційних прав.
Станом на 01.11.2024 року зареєстровано у встановленому законом порядку 158 осередків організацій політичних партій у межах Лебединської міської територіальної громади, 50 громадських організацій, 28 релігійних громад. Значна кількість політичних партій та громадських організацій, які зареєстровані є формальними і існують тільки на папері.
З початку 2024 року суспільно-політична ситуація на території Лебединської міської територіальної громади була відносно стабільною. Війна як суспільно-політичне явище має значний вплив, який змінив у свідомості багатьох громадян сприйняття реальності, пробудив почуття патріотизму, гордості, багато інших, часом радикально виражених, емоцій.
Вирішення відповідно до діючого законодавства питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів покладено на відділ з питань внутрішньої політики та цифровізації виконавчого комітету Лебединської міської ради.
У зв’язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в державі було введено воєнний стан.
Відповідно до пункту 1 статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану забороняється проведення страйків, масових зібрань та акцій.
Відділом з питань внутрішньої політики та цифровізації виконавчого комітету Лебединської міської ради ведеться облік документації, що стосується проведення акцій (повідомлення осередків політичних партій, інститутів громадянського суспільства, релігійних організацій, громадян). У випадку отримання повідомлень про заплановані мирні зібрання, з метою забезпечення охорони громадського порядку при їх проведенні, надається оперативна інформація правоохоронним органам. Під час організації проведення масових заходів дотримуються безпекові умови проведення, з урахуванням правового режиму воєнного стану, у тому числі під час оголошення сигналу «Повітряна тривога».
При проведенні заходів відділом внутрішньої політики та цифровізації виконавчого комітету Лебединської міської ради здійснюється контроль за провадженням поданих заяв від організаторів заходів щодо їх проведення. Для забезпечення охорони громадського порядку завчасно подається повідомлення до відділення поліції № 3 м. Лебедин Сумського районного управління Національної поліції в Сумській області про проведення заходів.
З початку року до виконавчого комітету Лебединської міської ради надійшло 1 повідомлення про проведення масового заходу – мирного зібрання.
Відповідно до отриманого повідомлення, відділом було вжито заходи щодо забезпечення дотримання вимог Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також здійснення здійснення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад в умовах воєнного стану делегованих повноважень органів виконавчої влади, передбачених підпунктом 3 пункту б частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів.
27 січня 2024 року у місті Лебедині на площі Соборній за ініціативи родин захисників, які перебувають у російському полоні на чолі з Яною Сухоставець, з метою привернення уваги громадськості до більш активних дій щодо повернення полонених додому, відбувся мітинг (13 осіб) під гаслом «Не мовчи».
Під час проведення заходу було забезпечено охорону громадського порядку.
Інших офіційних повідомлень про проведення масових заходів на території громади до виконавчого комітету Лебединської міської ради не надходило.
Варто також зазначити, що відповідно до П.2 Р.І рішення Ради оборони Сумської області від 16.08.2024, заборонено проведення масових заходів, окрім загальнодержавних, на території Сумської області з урахуванням безпекової ситуації.
Серед інститутів громадянського суспільства – громадських організацій найбільш соціально активними є: благодійні фонди волонтерів «Піксель у вишиванці» та «Волонтери Лебединщини», громадські організації «Ініціативні волонтери», «Берегині Лебединщини», «Жінки Лебединщини», «Янголи Лебединщини», молодіжна ГО «Switch on», а також спортивний клуб інвалідів «Фенікс», громадська організація «Лебединська міська організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», громадська організація Лебединське об’єднання воїнів АТО «Патріот», громадська організація «Лебединська асоціація ветеранів Афганістану та АТО «ЛАВА», громадська організація «Лебединська міська організація інвалідів», Лебединська первинна організація «Українського товариства глухих» (УТОГ), молодіжні волонтерські організації «Пульс» і «Червоні вітрила».
Дії влади Лебединської міської територіальної громади спрямовані на тісну співпрацю та ведення постійного діалогу із представниками усіх політичних партій, громадських організацій та релігійних громад, впровадження заходів щодо консолідації громадянського суспільства та попередження проблем, що можуть мати деструктивний вплив на загальну ситуацію. З початку 2024 році відбулося 5 засідань громадської ради, що діє при виконавчому комітеті Лебединської міської ради.
Важливою складовою суспільно-політичної ситуації у громаді є суспільні настрої населення. З початку року суспільні настрої формувалися під впливом комплексної дії політичних, економічних та соціальних факторів. Серед політичних факторів визначальним фактором формування суспільних настроїв є повномасштабна російсько-українська війна, а також криза довіри до органів державної влади і правопорядку.
Серед громадських очікувань (суспільних запитів) актуальними є:
- закінчення війни та перемога України;
- забезпечення політичної стабільності та цілісності країни шляхом суспільного діалогу;
- реальне зменшення корупції та підвищення ефективності інститутів влади.
Щодо оцінок місцевої влади, то серед мешканців Лебединської міської територіальної громади залишається значним рівень зацікавленості щодо діяльності Лебединської міської ради. Значною залишається і кількість невдоволених громадян, які активно критикують практичні кроки влади у окремих сферах суспільного життя. Зокрема, у житлово-комунальній сфері, економіці, сферах освіти та охорони здоров’я тощо. Разом з цим, окремими групами населенням були схвалені практичні дії місцевої влади щодо виконання комплексу заходів із благоустрою, закупки комунальної техніки, ремонту закладів освіти, культури.
З огляду на те, що суспільні настрої громадян визначаються, виходячи із суб’єктивної оцінки громадянами явищ, процесів і змін, які відбуваються не тільки у Лебединській міській територіальній громаді, а й у державі загалом, самооцінки власного матеріального стану тощо, можна спостерігати деяке розчарування окремих груп громадян політикою Уряду. Загалом можна констатувати, що ситуація на загальноукраїнському рівні, взаємовідносини у вищих структурах влади, а також названі вище суспільно-політичні явища та процеси є ключовими факторами формування суспільно-політичної ситуації на території Лебединської міської територіальної громади. При цьому, громадсько-політичне життя, переважно, відображає загальнодержавні тенденції та процеси, маючи, звичайно, і свої регіональні особливості. Суспільні настрої у громаді – адекватні наявній розстановці політичних сил в області і державі.