Епідемічна ситуація на території Лебединської громади протягом 10 місяців 2024 року

Питання щодо стану захворюваності на вірусні, інфекційні захворюванняна території Лебединської  міської територіальної громади за 10 місяців 2024 року було детально розглянуте під час апаратної наради під головуванням виконуючої обов’язки міського голови Світлани ГОРОШКО.

Як детально проінформувала учасників апаратної наради завідувач Лебединським відділенням ДУ «Сумський  ОЦКПХ МОЗ» Валентина ЧЕРНОВА, протягом 10 місяців 2024 року виражених епідускладнень, які б негативно вплинули на стан здоров’я населення в Лебединській МТГ не було. Протягом року не було зареєстровано випадків черевного тифу, паратифів, шигельозу, керованих крапельних та особливо небезпечних інфекцій.

По Лебединській МТГ за 10 місяців 2024 року на ГРВІ захворіло 4438 особи (в тому числі  на COVID-19 – 185), що в 1,07 рази менше, ніж за аналогічний період минулого року  – 4732 хворих  (в тому числі на COVID-19 – 185). Серед дітей від 0 до 17 років зареєстровано 1879 хворих (42,3%), а за 10 місяців 2023 року було зареєстровано 2336 (49,4%). 

Захворюваність на вітряну віспу збільшилась в 2,7 рази і складає 19 випадків (у 2023 р. – 7).  

За 10 місяців 2024 року  склалась наступна ситуація з захворюваності на ГКІ (гострі кишкові інфекції): було зареєстровано 28 випадків захворювання, 16 із них дорослі. У 2023 році зареєстровано 25 випадків захворювання. Випадки захворювань кишковими інфекціями реєструвалися поодинокими, не пов’язаними між собою.

На спорадичному рівні утримувалась захворюваність вірусними гепатитами.

– випадків захворювання на гострий вірусний гепатит А, В та С  за 10 місяців 2024 року та за 2023 рік не  зареєстровано;

 хронічний вірусний гепатит В –  зареєстровано 37 випадків, 2023 рік 5 випадків;

– хронічний вірусний гепатит С – зареєстровано 25 випадків захворювання, 2023 р – 14 випадків.

Серед дитячого населення випадків захворювання гепатитами не реєструвалося. Збільшення захворюваності гепатитами відбулося за рахунок великої кількості осіб, які проходили медичні огляди на призовній комісії. Високий рівень захворюваності на хронічні вірусні гепатити В та С свідчить про пізнє звернення громадян за медичною допомогою.

Інфікування вірусом гепатиту С відбувається внаслідок контакту з інфікованою кров’ю (зазвичай достатньо незначної кількості зараженої крові, щоб інфікуватися) під час вживання наркотиків ін’єкційно, здійснення небезпечних ін’єкцій та інвазивних медичних маніпуляцій, ін’єкційних косметологічних процедур, переливання крові та її компонентів. Можливе передавання  ВГС статевим шляхом та вертикальним (від матері до дитини), але не часто.

Тому важливо здійснювати саме профілактичні заходи:

– застосування одноразового медичного та косметологічного інструментарію;

– при використанні інструментарію багаторазового призначення – суворий контроль дотримання режиму стерилізації;

– використання індивідуальних засобів особистої гігієни (манікюрні ножиці, бритву, пінцет), при статевому контакті застосовувати бар’єрну контрацепцію;

– проведення тестування на вірусні гепатити. Варто звернутись до сімейного лікаря, який направить на тестування, а у разі позитивного результату – до вузькопрофільного спеціаліста для отримання відповідного лікування.

Вакцини проти гепатиту С не існує. Але, варто зробити щеплення проти гепатитів А і В, з метою попередження інфікування та зменшення вірусного навантаження на печінку навіть у хворих на вірусний гепатит С.

Серед дитячого населення випадків захворювання гепатитами не реєструвалося.

У 2024 році за 10 місяців на туберкульоз захворіло 11 дорослих осіб, із них виділено 10 з бактеріовиділенням. За той же період минулого року було зареєстровано 16 випадків (з бактеріовиділеням – 8 осіб). Всі хворі з позитивним та негативним бактеріовиділеням отримують амбулаторне лікування під наглядом СОПТД, або сімейних лікарів.

Зменшення кількості виявлення туберкульозу на ранніх стадіях розвитку захворювання пов’язане з покращенням рівня діагностики населення на туберкульоз. Проте зберігається високий ризик поширення цього захворювання серед населення внаслідок погіршення загального благополуччя населення

Природно – географічні та кліматичні умови в районі є сприятливими для розвитку природних вогнищ сказу, туляремії, лептоспірозу, кліщового бореліозу (хвороби Лайма) та інших зооантропонозних інфекцій, кількість яких збільшилась  Захворюваність на Лайм-бореліоз збільшилась на 2 випадки  і становить 6 випадків (10 місяців 2023 р. – 4 випадки). Відмічається зменшення звернень громадян за медичною допомогою з приводу присмоктування кліщів. Так, в 2024 році за допомогою з приводу укусів кліщів звернулась 17 осіб, із них діти до 17 років – 4, в 2023році звернулась 41 особа, із них діти до 17 років – 10.

Нестійка епізоотична ситуація зі сказу серед тварин, яка може привести до виникнення випадків сказу серед людей. Протягом 10 місяців 2024 року на Лебединщині  зареєстровано 1 випадок  захворювання на сказ серед тварин (домашня кішка). Серед  людей випадків захворювання на сказ не зареєстровано. За антирабічною допомогою з приводу укусів тваринами звернулось 112 осіб.

АНТИРАБІЧНА ДОПОМОГА НАСЕЛЕННЮ

ВСЬОГО
Звернулось за антирабічною допомогою всього:112
Покусано собаками всього :91
– домашніми41
– бродячими50
Покусано  кішками всього :21
– домашніми18
– бродячими2
Кількість укушених осіб, які почали щеплення:25
в т.ч. комбінований курс6

Антирабічна вакцина на даний час в наявності.

Короста  за 10 місяців 2024 не зареєстрована. У минулому році був зареєстрований 1 випадок.

Педикульозза 10 місяців 2024 року зареєстровано 5 випадків, що на рівні минулого року, коли було зареєстровано також 5 випадків.

Паразитарні захворювання:

– на лямбліоз захворіло 17 осіб, із них 6 діти; у минулому році захворіло 18 осіб (із них 12 – діти);

– на ентеробіоз захворіла 31 особа, минулого року захворіло 39 осіб, захворюваність зменшилась в 1,3 рази;

– на аскаридоз захворіли 14 осіб, із них двоє  дітей, минулого року –  2 випадки захворювання; із них 1 дитина. Захворюваність зросла у 7 разів у зв’язку із збільшенням кількості обстежень дитячого населення шкіл та дошкільних дитячих закладів;

– на трихуроз (трихоцефальоз) – 29 випадів захворювання (дорослі), в минулому році було зареєстровано 13 випадків;

Краще хворобу попередити, ніж лікувати.  Вакцинація — завжди найкращий варіант, оскільки вона або попереджає  захворювання, або не допускає тяжкого перебігу хвороби і появи ускладнень внаслідок інфекційних хвороб

Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 млн дитячих життів:

  • завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу;
  • захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%;
  • знизилися рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, краснуху, захворюваність менінгітами;
  • глобальна смертність від кору знизилася на 75%;
  • знизилася щорічна смертність від правця  більш ніж у 13 разів.

ВООЗ стверджує, що «за винятком чистої питної води, ніщо, навіть антибіотики, не зробили істотного впливу на зниження смертності, як вакцинація».

Вакцини – одні з найбільш ефективних і економічно-виправданих медичних та соціальних досягнень людства. Їх уводять здоровим і хворим людям, щоб попередити інфекційне або онкологічне захворювання, викликане мікробами, вірусами або токсинами. Ефективність вакцинації залежить від колективного імунітету. 95% охоплення населення профілактичними щепленнями забезпечує колективний імунітет. Тільки при такому охопленні щепленнями не виникають спалахи епідемії вакцинокерованих інфекцій.

В Україні відповідно до календаря профілактичних щеплень кожна людина о тримує обов’язкові щеплення проти десяти інфекційних захворювань:

 Вакцина БЦЖ захищає дітей перших 2-х років життя від важких форм туберкульозу, туберкульозного менінгіту і дисемінованого туберкульозу легень.

У першу добу після народження проводиться вакцинація проти вірусного гепатиту В, вкрай важкого захворювання, Немає ліків, але вакцинація запобігає зараженню гепатитом В, а також хронічному ураженню печінки, і як наслідок – цирозу та раку. Вакцинація з 3-4 щеплень захищає від хвороб печінку довічно.

Вакцинація дітей проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції типу B починається на першому році життя, ревакцинації проводяться в 18 місяців, 14 та 16-річному віці. Після 16 років ревакцинація проти дифтерії та правця проводиться 1 раз у 10 років. Ці інфекційні захворювання вкрай важкі, вони можуть бути причиною смерті, інвалідизації, важких ускладнень. Єдиний метод профілактики – це щеплення.

Кашлюк – це захворювання висококонтагіозне, один хворий може інфікувати від 12 до 15 осіб. На кашлюк хворіють діти і дорослі

Кір – це вкрай важке захворювання, етіотропного лікування не має. Небезпечно ускладненнями: пневмонія, енцефаліт.

Вірус епідемічного паротиту викликає ураження ендокринних залоз і призводить до безпліддя у чоловіків.

Вірус краснухи може бути причиною енцефаліту, захворювання суглобів, синдрому вродженої краснухи.

Роблячи щеплення, ми захищаємось від інфекційного захворювання, відмовляючись від вакцинації – ризикуємо  здоров’ям та життям!

Війна спричинила чимало перешкод і для проведення імунопрофілактики: бойові дії, збій логістики, відсутність електропостачання, евакуація населення. В сукупності ці фактори призвели до зниження показників охоплення населення щепленнями ще 2022 року. За 10 місяців цього року, як і в  минулому році ситуація дещо покращилась, але ще є проблемні питання.

Охоплення щепленнями дітей 1-го року життя є найбільш показовим для формування надійного базового імунітету. На території Лебединської ОТГ достатній рівень охоплення щепленнями дітей до року проти дифтерії, правця, кашлюку, кору, епідемічного паротиту, гемофільної інфекції, краснухи та гепатиту В.

Імунопрофілактика туберкульозу (БЦЖ) на рівні   100  %.

Імунопрофілактика поліомієліту – показник в залежності від віку дітей коливається в межах   60-85   %.

Із липня 2024 року стартувала кампанія по проведенню заходів по щепленню проти дифтерії, кашлюку, правця для осіб, які не щеплені або щеплені з порушенням календаря. Метою цієї кампанії є досягнення в цій когорті показника 80% від запланованих.

У відповідності до вимог по проведенню додаткових заходів КНП «Лебединська лікарня ім. лікаря К.О.Зільберника» було заплановано проведення профілактичних щеплень 1433 особам, із них дорослим 1350. Станом на кінець 15 жовтня 2024 року щеплення проведено всього 381 особі (26,6%), із них дорослим 327 особам (24.2%). Після проведених заходів, активізувалась робота по вакцинації і на кінець жовтня щепленням охоплено 624 особи (43.5%), із них дорослі 548 особи (40.6%)

Нестійка епідемічна ситуація пов’язана із недостатнім рівнем охоплення населення вакцинацією (з-за відмов від проведення щеплень або виїзду за межі територіальної громади). У передсезоння захворювання на грип в Лебединській лікарні проводяться щеплення мешканців громади проти грипу. Бажаючі отримати щеплення повинні звернутися до своїх сімейних лікарів. На даний час щеплення здійснюються мешканцям громади за рахунок власних коштів.

Поділитися