У Лебединській громаді близько 70 осіб – військовослужбовців, зниклих безвісти за особливих обставин.
13 листопада в адмінбудівлі міської ради відбулась зустріч із членами їхніх родин. У ній взяла участь виконуючий обов’язки Лебединського міського голови Світлана ГОРОШКО.
На запитання рідних відповідали: представник Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, у Сумській області Марія ПАВЕНА, заступник начальника слідчого управління ГУНП в Сумській області Наталія ЄЛІСЄЄВА, головний спеціаліст відділу сприяння роботі регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Володимир МЕЛЬНИК, тимчасово виконуючий обов’язки начальника слідчого відділення поліції № 3 (м. Лебедин) Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області Андрій ФІЛІПОВ, головний спеціаліст відділення командування 2 відділення Сумського РТЦК та СП (м.Лебедин) Аліна ХАРЧЕНКО, начальник управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради Валентина ГУБСЬКА.
Головне питання цієї зустрічі, мабуть і усіх подібних зустрічей для родин зниклих безвісти, найактуальніше, найпроблемніше – ДЕ НАШІ РІДНІ?
Низка питань рідних, на які їм дали роз’яснення фахівці, стосувалися пошуку військових, тіл полеглих, повернення особистих речей, проведення службових розслідувань за фактами зникнення бійців, окремих моментів ходу досудових розслідувань, обов’язкових виплат рідним, термінів отримання висновків ДНК-експертиз, порядку дій при збігах ДНК члена родини і військового та інші актуальні питання.
Родичі зниклих безвісти також вказували на проблеми комунікації з деякими військовими частинами, слідчими органами, зокрема стосовно Донецького, Луганського, Харківського напрямку; офіційне листування з владними органами та збір купи довідок затягує час розслідування; виявляються факти невідповідності дійсності між свідченнями очевидців подій та висновків службових розслідувань відносно військових, зниклих безвісти.
Хто може допомогти за таких обставин та як потрібно діяти родичам розповіли представники компетентних органів, адже існують розроблені алгоритми дій, є люди, які направляють на цьому виснажливому шляху пошуку.
Контакти, електронні пошти, куди вони мають звертатися, які анкети подавати, якщо десь немає співпраці з військовою частиною чи з військкоматом, налагодження комунікації між родиною та тими структурами, які не працюють відповідно до своєї компетенції – з вирішенням цих проблем може допомогти регіональне представництво уповноваженого з питань зниклих безвісти військовослужбовців.
«У жодному разі не варто піддаватися на російські маніпуляції та шахрайські пропозиції щодо повернення рідних. При надходженні будь-яких підозрілих пропозицій варто повідомляти правоохоронців» – наголосила Наталія ЄЛІСЄЄВА.
У процесі пошуку зниклих безвісти й обміну полоненими у нагоді стане офіційний канал.
“Ми маємо офіційний канал комунікації з представниками Російської Федерації, через який можна надсилати запити на той бік з конкретним запитанням щодо відомостей стосовно певної особи. Відповіді надходять не завжди. На жаль, це так і українська сторона не має важелів впливу на ситуацію. Але я б радив цим механізмом користуватися. Поки не з’ясується доля кожної людини, ми не полишимо цю справу», – розповів представник уповноваженого Верховної ради з прав людини Володимир МЕЛЬНИК.
Допомогу з оформленням документації до державних інстанцій, створенням особистого кабінету в Координаційному штабі, отриманням витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, налагодженням комунікативних каналів із військовими частинами тощо надає Лебединський військкомат.
«Такі зустрічі є потрібними, адже для родин зниклих безвісти це додаткові можливості в пошуку, ниточки надії, яку вони не втрачають у пошуку своїх рідних людей. Для міністерств і відомств кожна така зустріч – не просто розмова, а визначення конкретних завдань, важлива і тяжка робота», – зазначила наостанок Світлана ГОРОШКО, побажала позитивних успіхів родинам і подякувала за візит поважній делегації.