За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО) та Організації Об’єднаних Націй (ООН) визначення продовольчої безпеки на сьогоднішній день описується як стан, в якому всі люди мають доступ до достатньої, безпечної та поживної їжі, яка відповідає їхнім дієтичним потребам і харчовим перевагам для активного та здорового життя.
Продовольча безпека складається з чотирьох критеріїв, включаючи наявність, доступ, стабільність і використання, на основі яких продовольча безпека може бути краще зрозуміла, коли представлена через ряд показників, що відповідають кожному критерію.
Однак, існують фактори, що несуть загрозу для стабільної продовольчої безпеки, один з яких – це розповсюдження через продукти харчування збудників інфекційних хвороб.
Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує стосовно заходів, які застосовуються з метою недопущення розповсюдження вірусних захворювань, що несуть загрозу епідемічного добробуту населення та можуть сприяти погіршенню епізоотичної ситуації в Україні, зокрема розповсюдженню вірусу АЧС.
Африканська чума свиней – це заразна та смертельна вірусна хвороба свиней, яка вражає домашніх і диких свиней різного віку. Вірус АЧС не може передаватися людині, а правильно приготовлені продукти зі свинини безпечні для споживання. Вірус АЧС спрямований на макрофаги та моноцити в клітинах свиней для проникнення та реплікації, тому лише домашні та дикі свині сприйнятливі до вірусу, на додаток до аргасових кліщів, що належать до роду Ornithodoros та виступають як біологічні резервуари та переносники.
Хоча це не є прямою загрозою для здоров’я людини, його смертельна природа для свиней може призвести до дефіциту продукції зі свинини, перебоїв у торгівлі та економічних наслідків. Немає лікування чи вакцини, тому найкращим способом захисту свиней є профілактика.
Які симптоми африканської чуми свиней?
АЧС перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю. У разі гострого захворювання свині гинуть протягом 4-20 днів після зараження, з рівнем смертності 95-100%.
Як передається африканська чума свиней?
Вірус АЧС може передаватися при прямому чи непрямому контакті між інфікованими свинями. Передача відбувається через контакт з фекаліями, рідинами організму або зараженими тушами інфікованих свиней, а також коли свині вживають продукти зі свинини, які містять вірус АЧС. Витривалий вірус може зберігатися протягом 5 місяців у м’ясі без кісток, що зберігається при 4oC та в солоних в’ялених шинках.
Заходи з профілактики та попередження занесення збудника АЧС
З метою запобігання занесення вірусу АЧС на територію України забороняється ввезення з територій, неблагополучних щодо АЧС:
- сирого м’яса домашніх свиней і диких кабанів;
- усіх видів м’ясних продуктів, отриманих від домашніх свиней і диких кабанів, які не піддавались обробленню, що гарантує знешкодження вірусу АЧС;
- продуктів тваринного походження (із свиней), призначених для годівлі тварин або для використання у сільськогосподарських та промислових цілях, у фармацевтичних або хірургічних цілях, патологічного матеріалу і біологічних продуктів (із свиней);
- кормів рослинного походження для годівлі свиней (без термічної обробки, що гарантує знешкодження вірусу АЧС).
- Усі господарства незалежно від форми власності зобов’язані дотримуватися вимог закритого режиму роботи, а саме:
- на території господарств забороняється утримувати собак (крім сторожових), котів, а також інші види тварин, включаючи птицю. Для годівлі сторожових собак дозволяється використовувати лише корми, які не несуть ризик занесення збудників інфекційних хвороб;
- ветеринарним фахівцям господарств забороняється обслуговування тварин, що знаходяться в особистому користуванні громадян. Відповідальним за організацію цієї роботи є керівник господарства;
- на територію виробничої зони господарств забороняється приносити продукти тваринного походження. У разі необхідності керівництво господарства організовує приймання їжі співробітниками у відведених для цього місцях, які обладнані санітарним приміщенням та умивальниками.
Небезпека стихійної торгівлі харчовими продуктами
Зважаючи на можливість потрапляння вірусу АЧС із залишками харчових продуктів до свиней, особливо в приватних домогосподарствах, та перебування в обігу продуктів тваринного походження, доступних для продажу в місцях стихійної торгівлі, Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує споживачів харчових продуктів щодо небезпеки торгівлі «з рук» у невстановлених місцях.
Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах) з рук, із землі, без відповідного дозволу на розміщення об’єкта торгівлі.
Законодавством України продаж харчових продуктів дозволяється здійснювати тільки через стаціонарні підприємства торгівлі та через дрібнороздрібну торговельну мережу. Харчові продукти і продовольча сировина, які надходять у торговельну мережу, супроводжуються документами, що засвідчують їх якість та безпеку. Відповідальність за дотриманням умов зберігання та реалізації продуктів несуть керівники торгових підприємств.
При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання.
Єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, крім магазинів – це ринок або торгівельний майданчик. Саме там знаходиться державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи, яка здійснює обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.
На території агропродовольчого ринку забороняється:
- продаж тварин і продукції без відповідних ветеринарних документів, виданих у встановленому порядку, у не відведених для цього місцях або таких, що не пройшли ветеринарно-санітарної експертизи;
- торгівля готовими харчовими продуктами не промислового виробництва (м’ясні, консервовані вироби тощо).
У разі недотримання цих вимог продукція підлягає вилученню у порядку, визначеному законодавством.