Щороку 5 листопада в Європі відзначають Міжнародний день ромської мови, який популяризує ромську мову, культуру та освіту, і відзначається щорічно, починаючи з 2009 року.
Романі була офіційно визнана мовою ромів у Європі 1971 року, під час першого ромського конгресу.
Мова романі, якою розмовляють в різних куточках світу, зберігалася ромами протягом століть, з покоління в покоління – переважно в усній формі.
Під час першого ромського конгресу, що відбувся у 1971 році, романі була офіційно визнана мовою ромів у Європі. Це призвело до її включення до різних міжнародних норм, зокрема до Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ЄХРМ), ухваленої у Страсбурзі 5 листопада1992 року. Метою Хартії є «захист і розвиток історичних регіональних мов і мов національних меншин у Європі».
Рада Європи підтримує визнання ромської мови на європейському рівні, а також її просування в рамках системи освіти, використання в усній і письмовій формі, приватному житті.
У 2015 році на прохання Республіки Хорватія ЮНЕСКО проголосила 5 листопада Всесвітнім днем ромської мови.
У бібліотечних закладах Лебединської громади до важливої дати оформлено книжкові виставки-інсталяції: «Почути рома в Україні» (Будильська СБФ), «Визначні ромські письменники» (ЦМБ), «Роми в українській та світовій літературі» (МБ №1), «Вільна душа кочового народу» (МБ №2).
Усі бажаючі можуть не тільки познайомитися з ромськими письменниками, прочитати про ромів в художній літературі, а і послухати ромські пісні та романси, які звучать цього дня в книгозбірнях.