14 червня – Всесвітній день донора крові

14 червня – Всесвітній день донора крові. Цей міжнародний день заснований у травні 2005 року, в ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

Ініціаторами запровадити 14 червня Всесвітній день донора крові виступили чотири міжнародні організації, які закликають до добровільної і безкоштовної здачі крові – ВООЗ, Міжнародна федерація Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародна Федерація Організацій Донорів Крові і Міжнародне товариство з переливання крові.

Зазначимо, що 14 червня 1868 року також народився австрійський лікар, імунолог, Карл Ландштейнер, який відкрив групи крові людини. За це відкриття вчений отримав Нобелівську премію у 1930 році.

Відомо, що перше успішне переливання крові було проведено у 1881 році англійським акушером-гінекологом Джеймсом Бланделлом. Це врятувало життя жінки, у якої виникла післяпологова кровотеча.

Сьогодні в світі завдяки донорам щорічно збирається понад 100 мільйонів одиниць крові та її компонентів. Для довідки: одиниця крові – це 450-500 мл.

Донорство крові є важливою частиною системи охорони здоров’я кожної країни, а під час війни – невід’ємною складовою подолання критичних наслідків воєнних дій.  

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Відповідно до статистики Всесвітньої організації охорони здоров’я кожен третій житель нашої планети хоча б раз в житті потребував переливання крові. Для того, щоб донорська кров була доступна для рятування життя людей, країна повинна заохочувати небайдужих громадян, забезпечувати захист їхніх прав та надавати пільги.

Для заохочення дарування своєї крові в Україні діє в цілому система, що включає певні пільги, визначені ст.13 Закону України Про донорство крові та її компонентів № 239/95-ВР від 23.06.1995 року та відзнаки. Найвищою відзнакою є звання  «Почесний донор України».

Хто може стати донором крові?

Донорами крові в Україні можуть бути здорові люди віком від 18 років і вагою від 50 кг.   Якщо з віком та кілограмами більш-менш зрозуміло, то важче зрозуміти, що означає вираз здорова людина. Здорова людина – це та людина, яка не має протипоказань. Якщо вам властиві хронічні захворювання, приймаєте ліки, стоїте на обліку – ви не можете бути донором тимчасово або взагалі.

Протипоказання щодо донорства

Їх поділяють на тимчасові та абсолютні. Рекомендується обов’язково з ними ознайомитися. Навіщо такий великий список протипоказань? Це – турбота про донорів. Працює принцип «не нашкодь собі». У разі підвищеної температури чи хронічного захворювання організму, людині потрібен відпочинок і лікування, а не навантаження. Турбуймося спочатку про свій стан здоров’я, а вже потім — рятуймо інших!

Якщо ви не знайшли у себе протипоказань, то донорство – для вас.

Як дізнатися, де та кому здати кров?

Потрібно обрати центр крові чи конкретного реципієнта та запланувати донацію на зручний для вас день і час. Планування донацій у персональному кабінеті зроблено для вашої зручності, тому що синхронізації календаря з центрами крові наразі немає.

Щоби піти на процедуру, вам не потрібно здавати жодних аналізів чи приносити медичні довідки! Можете поділитися кров’ю навіть у тому випадку, якщо не знаєте свою групу. У центрах крові роблять медогляд і визначають її. 

Важливо! Обов’язково потрібно взяти з собою документ, що посвідчує особу, адже ризикуєте не здати кров. Не забудьте паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

 Правила, яких слід дотримуватися

Донація — це відповідальна процедура, тому варто дотримуватися правил підготовки та харчування перед здаванням крові. Після того, як стали донором, слідуйте за правилами відновлення. Дотримуйтеся їх, а вже через 60 днів знову зможете поділитися кров’ю. Радимо переглянути відео про те, яким має бути ранок донара.

Користь донації для донорів

Користь донорства крові для реципієнтів цілком зрозуміла, але не менш важливе те, що донація добре впливає на самих донорів, а саме:

  • Зменшує ризик розвитку злоякісних пухлин;
  • Знижує ризик виникнення тромбозу;
  • Донори менше хворіють;
  • Безкоштовний аналіз крові;
  • Ефект «warm glow».

 Робіть донації регулярно та залишайтеся здоровими!

Поділитися