Розроблено проєкт Методики оцінки збитків за зруйноване майно підприємств

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №326 (зі змінами) затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок агресії російської федерації (текст постанови за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/326-2022-%D0%BF#Text), зокрема, підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності.

Визначення шкоди та збитків у межах кримінальних проваджень, для цілей подання постраждалим заяв на компенсації, подання позовів (утому числі колективних) постраждалими до судових інстанцій, зокрема міжнародних, а також, подання державою Україна до міжнародних судових інстанцій здійснюється відповідно до Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією російської федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності. 

Документ призначений для розрахунку суб’єктами господарювання таких категорій втрат:

  • розміру реальних збитків своєму майну. Йдеться про нерухоме та рухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, транспортні засоби, товарно-матеріальні запаси тощо, знищені або пошкоджені внаслідок бойових дій;
  • упущеної вигоди, яку підприємство втратило через неможливість продовження діяльності;
  • розміру витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу внаслідок збройної агресії. 

Оцінка здійснюватиметься незалежними експертами на підставі вихідних даних (документів підприємства, в яких містяться характеристики майна), результатів огляду постраждалого об’єкта (або фото-, відеоматеріалів, супутникових знімків), а також на основі даних про ринкову вартість подібного майна.

Для підтвердження факту знищення об’єктів внаслідок військової агресії підприємцям необхідно буде підготувати пакет документів.

Збитки, визначені за методикою, можуть бути використані для відкриття кримінальних проваджень проти агресора, подання постраждалими суб’єктами господарювання заяв на компенсацію, а також для позовів до міжнародних судових інстанцій.Повний текст документа за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1522-22#Text