Великі земляки: Григорій Сковорода

03 грудня 2021 року, у 299-й день народження відомого українського філософа, богослова, поета та педагога Григорія Сковороди, у Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва відкрилася мистецько-документальна виставка «Великі земляки: Григорій Сковорода».

Виставка є частиною Всеукраїнського проєкту «Великі земляки», що з 2015 року реалізується харківським культурно-діловим центром «Рубаненко і партнери» (засновники Людмила та Леонід Рубаненко), а також творчим клубом «Гостинна на Дворянській» (куратор – Андрій Парамонов). В 2021 році партнерами цього проєкту стали Національний літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди, Чорнухинський літературно-меморіальний музей Г.С. Сковороди, Харківський художній музей, Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Харківська державна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка, Харкiвська дитяча художня школа №1 iм. I.Ю. Рєпіна, і вже вдруге – Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва.

В основу проєкту покладено головну мету – «пройти» слідами філософа, які він залишив на Слобожанщині, вивчити маршрути і місця, які він відвідав, з якими людьми зустрічався і про що розмовляв. І як результат – вписати Григорія Савича в географію сучасної Слобідської України, зробити його ім’я близьким для сучасних слобожан, а не тільки для філософських та наукових кіл, які чітко фіксують його досягнення як мислителя.

Розпочалася виставка символічно – віршом Григорія Сковороди «Всякому місту – звичай і права…», у виконанні учениці 9-го класу Лебединської СШ №7 Олександри Борисенко та учителя української мови та літератури СШ №7 Людмили Утки.

Для Лебедина, як і для художнього музею, тема Григорія Сковороди надзвичайно близька. Адже Великий філософ неодноразово відвідував Лебединщину. Гостював у свого однокурсника Михайла Федоровича Залеського, пейзаж із будинком якого («Поміщецький дворик», сер. ХІХ ст.), присутній на виставці; та більше року прожив у гостях у поміщиків Красовських, в селі Рябушки.

Немає сумніву, що гуманні ідеї Сковороди імпонували і Залеським і Красовським. Відвідуючи їх Григорій Савич плідно працював над рукописами своїх творів, у яких він безупинно шукав світло духа та істину. Як бачимо, і Рябушки і Лебедин можуть пишатися тим, що й по їхній землі ходив великий Сковорода.

Презентувала ж концепцію виставкового проєкту «Великі земляки: Григорій Сковорода», його куратор – Людмила Рубаненко.

– 2021 року, у рік тридцятиріччя з Дня незалежності України, ми вирішили представити саме Сковороду, тому що він є одним із головних земляків Слобожанщини. Наступного року буде ювілейний рік Сковороди – 300 років з дня його народження. Ми вирішили поєднати круглі дати 30 і 300 в одному проєкті, — розповіла Людмила Рубаненко. 

Виставковий проєкт вже побував у 3 областях України (Харківській, Полтавській, і ось – у Сумській), на черзі ще кілька місць України. І як продовжує Людмила Рубаненко, «з кожного місця, яке відвідав Сковорода, влітку цього року було зібрано польові квіти, які тепер прикрашають експозицію кожної виставки проєкту «Великі земляки: Григорій Сковорода». На згадку про подію Людмила Рубаненко також презентувала художньому музею двотомне видання «Мистецька антологія Харківщини», що підготовлене Харківською організацією НСХУ.

Родзинка виставки ще й у тому, що для усіх охочих презентують не лише творчий шлях Сковороди, але й історично-біографічні факти з життя, багато з яких тут представлено вперше.

– Це не просто артвиставка, а виставка наукових досліджень. Тут є інформація навіть про ті об’єкти, які були раніше недосліджені, — говорить науковий куратор проєкту, відомий харківський історик Андрій Парамонов.

З експонатів можна дізнатися про людей, з якими спілкувався Григорій Савич. Також можна побачити історію місцеперебування відомого мандрівника на мапі, яку підготували історики. «Один з найцікавіших маршрутів Сковороди — це шлях у Таганрог. Він йшов до свого учня Григорія Ковалинського», зауважив Андрій Парамонов.

Ще одна родзинка експозиції – скульптурна робота – «Проект пам’ятника Г.Сковороді для Харкова» (1971, гальванопластика, 90 х 35,5 х 30,5), роботи Івана Петровича Кавалерідзе (із зібрання Сумського обласного художнього музею імені Никанора Онацького). Презентувала скульптуру Великого філософа завідуюча відділом науково-експозиційної і науково-освітньої роботи Сумського обласного художнього музею Наталія Амеліна, у своїй інформації  «Образ Григорія Сковороди у творчості Івана Кавалерідзе».

Привітав організаторів виставки «Великі земляки: Григорій Сковорода», а також музейніків із вернісажем міський голова Олександр Бакликов. Він підкреслив, що «Власним життям Сковорода канонізував високі моральні принципи: волелюбність, твердість духу, гідність, щирість, добролюбство, прагнення мудрості, надійність, любов до ближнього. А творча спадщина Великого філософа стала невичерпним джерелом мудрості й життєдайної наснаги для українського народу на довгі-довгі роки. Вона актуальна й сьогодні. Вона актуальною буде і завтра. Межі духовному вдосконаленню людини так і не визначено…».

На згадку про лебединську виставку, міський голова вручив Людмилі Рубаненко, подяку «за вірне служіння мистецтву, активну громадську, виховну та просвітницьку діяльність, а також з нагоди відкриття виставки «Великі земляки: Григорій Сковорода» у Лебединському художньому музеї».

Приєдналися до вітань організаторам виставки та гостям вернісажу й інші почесні гості, серед яких був депутат Сумської обласної ради Віталій Калініченко, керівник Сумського обласного центру Гуманної Педагогіки й викладач Лебединського педагогічного коледжу – Валентина Кіріна-Радчук, та інші гості.

Відвідати виставку «ВЕЛИКІ ЗЕМЛЯКИ: ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА» можна буде з 03 грудня 2021 до 15 січня 2022 року. Проте, тепер до звичних вже масок та соціального дистанціювання, додаються сертифікат про вакцинацію, довідка про перенесену хворобу або ж негативний  ПЛР – тест.

Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.  

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Поділитися