“Богдан Хмельницький” (1954) Зноба Іван Степанович (1903-1990)

Розмір: 58,0 х 31,0 х 37,0 см
Бронза, литво
В колекції: з 1955  року

Бронзова скульптура видатного українського гетьмана Богдана Хмельницкого прикрашає експозицію художнього музею від моменту її придбання у 1955 році. Відомо, що було дві «хвилі» встановлення пам’ятників та скульптур Хмельницькому. Перша — починаючи від 1954 року і до кінця 1950-х, коли святкувалась 300-річниця Переяславської ради. Тоді Хмельницький увічнювався як ініціатор «возз’єднання» України з Росією.

Друга «хвиля», значно менша, настала із проголошенням державної незалежності України – в 1990-ті та 2000-і роки. Цього разу пам’ятники Хмельницькому були встановлені, як, перш за все, українському полководцю та державному діячеві.

Саме в першу «хвилю» і була створена наша скульптура «Богдан Хмельницький» (1954), автором якої став відомий київський митець Іван Степанович Зноба, який є засновником талановитої династії скульпторів. Іван Степанович закінчив Київський художній інститут. Працював у галузях станкової та монументальної скульптури. Стиль цього скульптора вирізняється реалістичною манерою, змістовністю та багатоплановістю у розкритті психологічного образу.

У скульптурному портреті гетьмана Богдана Хмельницького увагу глядача привертає реалістичне відтворення його образу.

Образ Богдана класичний: він зображений сидячи на камені, у козацькому гетьманському одязі, з булавою за поясом, широкі шаровари, заправлені в чоботи, дорога хутряна шапка на голові, а  в правій руці люлька, піднесена до рота, вдумливий погляд звернений до глядача. Скульптор майстерно передав риси героя, його мужність, державний розум, невичерпну енергію, волю в історичний момент прийняття важливого рішення.

Богдан-Зиновій Михайлович Хмельницький (27 грудня 1595 (6 січня 1596) — 27 липня (6 серпня) 1657) – гетьман славного Війська Запорозького Низового, полководець та державний діяч, організатор Визвольної війни проти Речі Посполитої. Богдан Хмельницький – особистість легендарна і суперечлива. Але в одному погоджуються всі – це дійсно великий державний діяч, який своє життя поклав за Віру та Батьківщину, як і годиться справжньому козаку.

Скульптура вдало вписується в інтер’єр залу, добре проглядається з усіх сторін та є однією з кращих скульптур в колекції музею.

Ближче познайомитися зі скульптурним портретом «Богдана Хмельницького» Івана Зноби, а також іншими скульптурними роботами від ХІХ до ХХІ століття, можна в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81

Алла Подвезько, науковий співробітник ЛМХМ

Поділитися