Насильство над дітьми – проблема, яка завжди існувала і скоріш за все, ще дуже довго буде існувати у сучасному суспільстві. Діти є найнезахищенішою і найуразливішою частиною суспільства, повністю залежною від дорослих. Саме з їх провини діти стають жертвами домашнього насильства.Насильство над дітьми – широке поняття, яке включає різні види поведінки батьків та опікунів, інших родичів, вчителів, вихователів, будь-яких осіб, які старші або сильніші.
Закон України «Про охорону дитинства» (ст. 35), а також Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» (ст. 15) вказують, що особи, винні у порушенні вимог законодавства про охорону дитинства, або ж вчинили насильство в сім’ї, несуть кримінальну, адміністративну або цивільно-правову відповідальність відповідно до законів України.
Причини домашнього насильства над дітьми.
Найчастіше від жорстокого поводження в дитинстві страждають малюки віком до 10 років.
До насильства над дітьми найчастіше призводять:
1. Соціально-економічна нестабільність: низький рівень життя та достатку, безробіття тощо.
Статистичні дані показують, що в Україні існують неповні та проблемні сім’ї, де немає когось з батьків або ж батьки знаходяться в постійних пошуках роботи.
2. Батьківське страждання від насильства в дитинстві.
Ці батьки просто не знають інших методів виховання, тому що їх також виховували подібним чином. І це могло повторюватися декілька поколінь.
При цьому, майже кожна травмована дитина обіцяє собі, що не буде так поводитися з власними дітьми, але в ситуації конфлікту реалізує«батьківські сценарії».
3. Впевненість, що такий стиль виховання є корисним для дитини.
Такі батьки вважають, що з дитиною не потрібно церемонитися, догоджати, й виправдовують свою жорстоку поведінку розмовами про дисципліну та суворе виховання.
4. Раннє батьківство.
Часто в молодих матусь і татусів відсутнє почуття батьківської відповідальності. Від незнання того, як поводитися з дитиною, мама чи тато починає проявляти агресію й усі проблеми вирішувати одним способом — криками чи побиттям.
5. Задоволення власних егоїстичних потреб у домінуванні та агресії.
Що мають знати батьки?
Припинити домашнє насильство можна, навчившись поважати іншу думку, індивідуальні особливості та інший стиль поведінки.
Адже жорстокість простіше попередити, ніж вести з нею боротьбу.
Варто пам’ятати, що:
1. Діти — це особистості, хоч ще й маленькі. Потрібно не тільки любити, але й поважати їх.
2. Виховання — складний процес, який вимагає зусиль та терпіння.
3. Не варто вимагати від дитини бути ідеальною. Не буває такого, щоб малюк все знав і вмів однаково добре.
4. Не потрібно порівнювати своїх дітей з іншими (натомість звертайте увагу на попередні досягненнями самої дитини).
5. Якщо неприємна ситуація сталася при сторонніх людях, краще поговорити з дитиною вдома наодинці, а не відчитувати її на місці.
І найважливіше: потрібно частіше показувати дітям нашу любов, не забувати про обійми та приємні слова. Вони так їх потребують! До того ж, це кращий захист малюків від жорстокого поводження.
Адже сімейні взаємовідносини — найперші та найміцніші соціальні стосунки, які значною мірою впливають на майбутнє дитини, її здатність до адаптації й відчуття благополуччя.
Бережіть себе і будьте щасливими!
Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради