З мистецького доробку Василя Кричевського

18 березня 2021 Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва презентував виставку творів відомого українсько-американського живописця, графіка, педагога та художника кіно Василя Васильовича Кричевського (1901-1978) «З мистецького доробку Василя Кричевського». Присвячена виставка 120-річчю від дня народження художника, що припадає, саме на 18 березня 2021 року.

Кричевський Василь Васильович (18 березня 1901, Харків – 16 червня 1978, Маунтен-В’ю, Каліфорнія, США) — україно-американський художник, один із представників мистецької династії Кричевських. Закінчив київський художній інститут (1923). Викладав у Київській художньо-індустріальній школі; працював на Київській та Одеській (1926–29) кіносту­­діях художніх фільмів. Оформив близько 20 фільмів, зокрема к/ф «Зем­­ля» О. Довженка (Київ, 1930). Жив у Чехословаччині, Австрії, Німеччині. Від 1949 – у США. Учасник республіканських та міжнародних мистецьких виставок від 1937. Мав персональні виставки – у Каліфорнії (1970), Нью-Йорку (1971), Вашинґтоні (1972), Філадельфії (1973), Едмонтоні (1976; усі – США), Торонто (Канада, 1972).

Працював у галузі – декораційного і станкового живопису, графіки. Автор краєвидів Полтавщини, Канева (нині Черкас. обл.), Криму та Києва, портретів у традиційній реалістичній манері, ілюстрацій до книг, стінописів, ікон. Виконав розписи церкви святого Володимира у Парижі, каплиці в будинку НТШ у Сарселі (Франція). Окремі робо­­ти зберігаються у Музеї істо­­рії міста Києва.

Виставка стала унікальною не лише для Лебедина та Сумщини, а й для України. Адже, вперше Лебединський міський художній музей презентує понад 60 творів художника, більшість з яких до цього дня не експонувалися.

«Всього в музейній колекції знаходиться 66 оригінальних живописних та графічних творів Василя Васильовича Кричевського» – говорить головний зберігач фондів Тетяна Химич. – Всі їх музей отримав як подарунок від доньки Василя Васильовича Кричевського – Катерини Василівни Кричевської-Росандіч, у період між 1998 та 2004 роками». Представлені роботи охоплюють значний проміжок творчого життя (1930-і – 1970-і рр.).

Знайомлячись з експозицією, глядач буде вражений легкістю й живописністю стильової манери, розмаїттям сюжетів, майстерністю досконалого володіння олією, аквареллю, олівцями й тушшю. Твори художника доповнила експозиція із архівних фотосвітлин, альбомів та листівок з репродукціями його картин.

Незважаючи на той факт, що останні 35 років Василь Кричевський прожив у розлуці в Україною, він ніколи не поривав зв’язку із рідною землею. Художник часто увічнював українську красу в живописному образотворенні.

Живопис Василя Васильовича Кричевського – акварель, гуаш, олія – не обмежений однією темою. Художник майстерно зображує широкі простори моря, гладінь річок, міста і передмістя, площі, вулиці та старовинні споруди, села, природні ландшафти. Тематичною домінантою в його творчому доробку є українські мотиви в жанрі пейзажу. Своєрідність його живописної техніки вирізняється виваженим і легким мазком, вишуканою прозорістю, впевненою соковитістю кольору, чуттєвим межуванням світла й тіні.

Першими гостями виставки стали учні 7-го класу Лебединської CШ №7 та шанувальники творчості Кричевських. Гості вернісажу відзначили різнобічність талантів Василя Кричевського, неповторність його творчої манери, поетичність його малярства та живописність поезії. Доповнила враження від виставки «Балада» від викладача Лебединської дитячої школи мистецтв Павла Шеремета.

Відвідати виставку «З мистецького доробку Василя Кричевського», що присвячена 120-річчю художника, можна буде до 24 квітня 2021 року (з дотриманням відповідних протиепідемічних заходів: масочний режим, соціальне дистанціювання, ін.).

Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Поділитися