Брандт Юзеф (1841-1915)
Розмір: 29,8 х 65,3 см
Папір, гравюра
В колекції: надходження до 1937 року
Польського художника-реаліста Юзефа Брандта (пол. Józef Brandt) часто називають поетом українських степів та козаччини. Писав художник, переважно, на історичну тему, зображуючи батальні сцени з історії Польщі, на тлі козацько-татарських битв і війни зі шведами у XVII столітті.
Завдяки цій тематиці, його картини часто репродукувались в українських періодичних виданнях 2-ї половини ХІХ – поч. ХХ ст. Юзеф Брандт також справив великий вплив й на польське малярство та літературу, зокрема на творчість Генріка Сенкевича, надихнувши його на написання знаменитої трилогії «Вогнем та мечем».
Свої найвидатніші твори Брандт написав в 70-80-ті роки XIX століття. Тоді художник перебував на піку своєї слави. В цей період Брандт темпераментно і красномовно воскрешав на своїх полотнах лицарське минуле Речі Посполитої – ідеалізований, екзотичний світ авантюрної епопеї, героями якої були козаки і татари, пихата шляхта і хоробре лицарство, а фоном – буйна природа Поділля та України.
Причому, одна з характерних особливостей творчості Брандта – його незвичайне вміння передавати живописними засобами акустичні враження. Ця грань таланту художника, безсумнівно пов’язана з його музичними здібностями, особливо наочно це видно на такому полотні, як «Привітання степу» (1874), що стало прототипом для гравюри «Військова пісня козаків» (гравер Вільям Рор), із колекції Лебединського міського художнього музею. Присвячена вона козацькому походу проти Кримського ханства (Османської імперії), на чолі з прославленим перемогами гетьманом Петром Конашевич-Сагайдачним (1582-1622), який був для Брандта «за приклад справжньої військової мужності».
Картина створена за знайомою по іншим роботам художника, композиційною схемою: під ясним, погожим небом, безкрайнім простором степу тріумфально крокують козаки – українські лицарі: вони традиційно одягнені, з музичними інструментами (флейти, бандури) в руках і піснею на устах. Розвіюються гриви коней, ляскають по вітру знамена, здається, посилюють акустичні ефекти а разом з ними – експресію цієї картини.
В цій роботі головне – не сюжет, а романтичний, забарвлений ностальгією настрій, в якому виражена любов художника до природи: освітлений приглушеним світлом степ, немов українська думка, дихає поезією, навіває почуття підсвідомого смутку, з яким чудово кореспондує бадьорий настрій козаків. Імпресіоністично тонке промальовування пейзажу в цій роботі сильно різниться від того, що глядач бачить на інших картинах художника, де він дає волю своїй схильності до точного, часом навіть втомливого зображенню всіх найдрібніших елементів костюмів або озброєнь персонажів. Проте, тут автор намагається перш за все схопити швидкоплинне враження, зобразити тільки найважливіше, те, що допомагає йому зафіксувати колірну і світлову аури українського степу, який змінюється в залежності від пори року і дня.
Головним засобом експресії в роботах Брандта є ефект стрімкого руху людей і коней в поєднанні з живою палітрою світлих, насичених, часто різко контрастують кольорів. Причому, змальовуючи похід козаків, Брандт не стільки зображував сцену військового походу, стільки возвеличував її до епічних рамок.
Ближче познайомитися з гравюрою ХІХ століття «Військова пісня козаків», створеної за картиною Юзефа Брандта «Привітання степу» (1874), а також іншими графічними творами XVIII-ХІХ століття, можна в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/
Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ