Великі земляки: рід Капністів

Саме під такою назвою, 04 березня 2021 року в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К.Руднєва відкрилася художньо-документальна виставка, що присвячена відомому дворянському роду – Капністів.

Виставка стала продовженням Всеукраїнського проєкту «Великі земляки», що реалізується харківським культурно-діловим центром «Рубаненко і партнери», спільно з творчим клубом «Гостинна на Дворянській». В 2020/21 роках партнерами цього проєкту стали фундація роду Капністів (м. Харків), Харківський художній музей, музей ХНМУ, Кіровоградська обласна УНБ ім. Д.Чижевського, Харківська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К.Станіславського, ЦНБ ХНУ ім. В.Каразіна, а також Лебединський міський художній музей імені Б.К.Руднєва та інші організації.

– Виставка розповідає про рід Капністів, представники якого три століття впливали на розвиток політики, культури, економіки, суспільства в цілому — а отже впливали й на наше сьогодення, – говорить організатор проєкту Людмила Рубаненко. – Виставку вже встигли побачити в Києві, Харкові, Кропивницькому. В Лебедин вона прибула із Національного музею Тараса Шевченка. Проте, саме лебединська виставка особлива – вона проходить не лише в будинку збудованому Капністами, а й серед речей із михайлівського маєтку. Виставку доповнюють старовинні меблі XVIII – ХІХ століття, порцеляна та твори образотворчого мистецтва, зібрані Капністами. До того ж, не київська, а саме лебединська виставка приурочена Шевченківським дням та доповнена ще однією тематичною лінією, а саме: взаємовідносинами Капністів і Шевченка.

Капністи — дворянська і графська родина, яка походить із козацько-старшинського роду. Серед представників родини були міністри, дипломати, військові, вчені, педагоги, актори. Капністи займалися державними справами, колекціонували предмети мистецтва, займалися благодійністю. Сьогодні нащадки славетного роду мешкають, переважно, за кордоном. Проте, їх фундація є і в Україні. В Харкові її очолює Радислава Капніст – представниця полтавської гілки роду, що завітала цього дня до Лебедина.

Радислава Капніст давній друг художнього музею. І кожен її приїзд в Лебедин – це як історія, яка оживає серед музейних експонатів.

Радислава Капніст радіє ініціативі культурно-ділового центру «Рубаненко і партнери» присвятити свій проєкт роду Капністів, саме в ювілейний рік 30-річчя незалежності України. Адже Капністи – це нащадки козацького роду Павла Полуботка, і їх історія – це історія українських земель на Слобожанщині, Полтавщині, Київщині. Радислава Капніст також подякувала партнерам виставкового проєкту за популяризацію історії роду Капністів та передала в художній музей історичні та архівні відомості й дослідження, присвячені Капністам.

Привітав організаторів виставки – Людмилу Рубаненко та Леоніда Рубаненка, міський голова Олександр Бакликов. Він підкреслив, що Капністи – це невід’ємна частина лебединської історії. Завдяки Капністам в Лебедині будувалися школи, гімназії, залізниця, завдяки Капністам в місті тепер є унікальний художній музей, який понад століття оберігає пам’ять про величну дворянську династію. На згадку про лебединську виставку «Великі земляки: рід Капністів», міський голова вручив Людмилі та Леоніду Рубаненкам, а також Радиславі Капніст подяку «за вірне служіння мистецтву, активну громадську, виховну та просвітницьку діяльність».

У відповідь Людмила Рубаненко передала міському голові спеціальний календар, присвячений роду Капністів, а художньому музею – рідкісні репринтні видання книг Максимиліана Волошина зі штампом будинку-музею М.Волошина та інші книги по мистецтву.

Привітали присутніх також гості вернісажу: історик Юрій Пятаченко, мешканець села Михайлівки Володимир Медвідь та голова громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» Іван Мальцев. Доповнило атмосферу вражень чудове музичне вітання від учениці дитячої школи мистецтв Олесі Степанової – пісня «Садок вишневий коло хати» на слова Тараса Шевченка (клас викладача Алли Балабан).

В рамках вернісажу виставки також відбулося підписання угоди про співпрацю між Лебединським міським художнім музеєм імені Б.К.Руднєва та Сумським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Угоду привітав старший викладач інституту Юрій Пятаченко. Також учасники вернісажу долучилися до благодійного проекту «Знак Федору Кричевському», кошти на який збирають не лише в Лебедині, а й по Сумщині, в Києві, Харкові та інших містах.

Відвідати художньо-документальну виставку «ВЕЛИКІ ЗЕМЛЯКИ: РІД КАПНІСТІВ» можна буде до 10 квітня 2021 року (з дотриманням відповідних протиепідемічних заходів: масочний режим, соціальне дистанціювання, ін.).

Будемо раді вас бачити в Лебединському міському художньому музеї імені Б.К. Руднєва, за адресою:  м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81.Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/

Андрій Гєльмінтінов, директор ЛМХМ

Поділитися