Багато робіт з влаштування вигрібної ями можна виконати своїми руками. Для цього потрібно уважно поставитись до вимог санітарних норм, а також зіставити свої фінансові можливості.
Перед тим, як братися за створення септика або ями, раджу вивчити їх види та пристрій.Вигрібна яма – це один із найважливіших елементів каналізаційної системи і проектувати її слід разом з основним проектом будинку, щоб не довелося згодом думати: “Ой, а куди ж прилаштувати цей септик?! Тут грядки, тут лужка…”
Сподіваюся ви, як і я, йдете вірним курсом у цьому питанні та закладаєте міцний фундамент у будь-якій справі, перш ніж братися за кладку стін. Якщо так, то пропоную ознайомитися з моїми напрацюваннями та розрахунками, які я дбайливо зберіг у старій записнику.
- Визначтеся з місцем;
- Прикиньте необхідні габарити ями;
- Купуйте необхідний інструмент (список);
- Вивчіть саму технологію.
Як вибрати місце розміщення вигрібної ями?
Починати роботи зі зведення каналізаційних споруд слід із простих розрахунків. Спочатку доведеться ознайомитися із санітарними нормами, на підставі яких вибрати розташування вигрібної ями чи септика. Вони підкажуть на якій відстані від джерела води можна рити яму залежно від виду ґрунту (глинистий, піщаний і т.д.)
Визначаємося з розмірами, габаритами, уклоном
Наступним етапом буде визначення обсягу та розмірів резервуара. Середнім показником для звичайної сім’ї за постійного проживання вважається об’єм 1,5 м3 або 500 л. на 1 члена сім’ї. Глибина септика зазвичай не перевищує 3 м, але важливо врахувати рівень знаходження унітазу, ванни або душової кабіни. Так як для природного переливу рідини потрібен ухил, санвузол повинен розташовуватися вище за рівень входу каналізаційної труби в резервуар. Ухил обумовлюється СНіПом і становить 2 см на метр при використанні труби діаметром 100 мм, 3 см на метр при укладанні труби діаметром 50 мм. Отже, на відстані від будинку до ями в 6 м, перепад висот між унітазом або ванною та резервуаром має бути мінімум 12-18 см.
Можна виготовити каналізаційну ємність із дренажем із бетонних кілець. Ціна кілець залежить від розмірів. Так, виріб розміром 1000х900х80 коштую дешевше, а кільце такого ж розміру з дном коштує трохи більше. Самостійно монтаж ЗБВ кілець не виконати.
Купити бетонні кільця у Львові з доставкою
Інструменти, допоможні засоби
При влаштуванні вигрібної ями самотужки знадобляться такі інструменти та допоміжні засоби:
- лопата совкова та штикова;
- тачка;
- бетонозмішувач;
- підйомний кран;
- шпатель, кельня, молоток;
- перфоратор або електродриль із насадками для вирізання круглих отворів;
- паяльна лампа;
- великі пензлики;
- шліфувальна машинка з відрізним кругом;
- лом, кувалду.
Укладання бетонних кілець за допомогою маніпулятора
Свого часу у мене не було подібних розрахунків. Шукав інфу, питав, до чогось дійшов сам. Тепер маю можливість поділитися з читачами набутим досвідом про те, як побудувати вигрібну яму самому.