Протидія торгівлі людьми

Торгівля людьми залишається гострим питанням і реальною проблемою для багатьох країн світу, у тому числі й для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, з якими зіткнувся світ, створюють загрозу потрапляння у ситуацію торгівлі людьми практично для всіх соціальних груп населення. Військові дії, економічна нестабільність, підвищення мобільності населення, у тому числі і з метою трудової міграції, зростання рівня безробіття, збільшення доступу населення до інформаційних мереж сприяють поширенню цього злочину.

У 2010 році Україна взяла на себе зобов’язання щодо виконання вимог Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми, як країна, яка визнає злочин торгівлі людьми неприпустимим діянням щодо людини та яка готова боротися із цим явищем, докладаючи при цьому максимальних ресурсів та зусиль.

Групою експертів із заходів стосовно протидії торгівлі людьми (ГРЕТА) вже проведено два моніторингові візити, під час яких проаналізовано дії Уряду України у боротьбі з торгівлею людьми, основні виклики, з якими держава зіткнулась у подоланні сучасного рабства.

22 листопада 2018 року ГРЕТА оприлюднено Доповідь про впровадження Україною Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми за результатами другого раунду моніторингу.

На запит ГРЕТА Мінсоцполітики підготовлено та 20 травня 2020 року відправлено Звіт про виконання Урядом України у 2019 році рекомендацій ГРЕТА, наданих Уряду України за результатами другого раунду моніторингу щодо виконання положень Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми, який містить в собі детальну інформацію щодо проведених заходів у зазначеному напрямку.

12 червня 2020 року відбулося 26-е засідання Комітету сторін Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми (СЕТS № 197) за участі країн, які приєдналися до Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. Засідання проходило в режимі відео-конференції.

Секретаріатом Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми та країни-учасники було запевнено, що Україна продовжуватиме докладати зусиль щодо вдосконалення законодавства у сфері протидії торгівлі людьми та заходів з його реалізації відповідно до викликів у цій сфері.

Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі є торгівля людьми. За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром».

Протягом 2019 року Мінсоцполітики встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, 185 громадянам, з яких 184 громадянина України та 1 іноземець (громадянин Російської Федерації). Серед осіб, яким встановлено зазначений статус, 53 жінок, 119 чоловіків та 13 дітей  (3 хлопчиків та 10 дівчаток).

Протягом зазначеного періоду 65 осіб постраждало від торгівлі людьми в Україні, 120 осіб – від торгівлі людьми за кордоном.

За видами експлуатації 85 осіб постраждало від трудової експлуатації, 40 осіб втягнуто у злочинну діяльність, 37 осіб від сексуальної експлуатації, 17 осіб використано у збройних конфліктах, 3 осіб використано у порнобізнесі, 1 особу залучено до жебракування, 1 особа постраждала від змішаної експлуатації (трудова та сексуальна експлуатації), 1 дитину було продано третім особам.

Основними країнами призначення були: Російська Федерація – 65 осіб, Україна – 65 осіб, Республіка Польща – 11 осіб, Німеччина – 10 осіб, Чеська Республіка – 6 осіб, Турецька Республіка – 5 осіб, Республіка Білорусь – 4 особи, Китайська Народна Республіка – 4 особи, Італійська Республіка -3 осіб, Словацька Республіка – 2 особи, Королівство Бельгія –  2 особи, Об’єднані Арабські Емірати – 1 особа, Республіка Словенія – 1 особа, Республіка Казахстан – 1 особа, Федеративна Республіка Бразилія – 1 особа, Французька Республіка – 1 особа, Угорщина – 1 особа, Держава Ізраїль – 1 особа, Арабська Республіка Єгипет – 1 особа.

За інформацією Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, у Сумській області статус особи, яка постраждала внаслідок торгівлі людьми, встановлено 34 особам. З них 23 випадки – трудова експлуатація, 7 втягнено у злочинну діяльність (наркобізнес) та 4 випадки сексуальної експлуатації.

Серед основних досягнень України в 2019 році з питань протидії торгівлі людьми є:

– запровадження гарячої лінії за номером телефону 15-47 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми;

– удосконалення національного механізму взаємодії субʼєктів, які протидіють торгівлі людьми, підвищення кадрового потенціалу державних установ;

– сприяння у міжнародних розслідуваннях;

– внесення зміни до Кримінального кодексу України, які привели визначення торгівлі людьми у відповідність до вимог Європейської конвенції;

–  передбачено кримінальну відповідальність за торгівлю людьми;

–  підвищення рівня ідентифікації постраждалих осіб та надання їм допомоги.

У сфері протидії торгівлі людьми протягом 2019-2020 років у місті проведено ряд інформаційних кампаній з метою відзначення:

  • Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми (30 липня) – у приміщенні міськрайонної філії Сумського центру зайнятості відбувся захід на тему: «Торгівля людьми у сучасному світі»;
  • Європейського дня протидії торгівлі людьми – відбулася Всесвітня акція «Хода за свободу» (18 жовтня);
  • на базі Лебединського медичного фахового коледжу імені М.І.Сітенка відбувся інформаційно-просвітницький захід на тему: «Не стань жертвою торгівлі людьми»(17 жовтня);
  • 16 днів проти насильства (25 листопада – 10 грудня);
  • Міжнародного дня боротьби за скасування рабства – на базі  Лебединського педагогічного коледжу ім. А.С.Макаренка проведено інформаційно-просвітницький захід на тему: «Третє тисячоліття: рабство існує» та проведена гра «ANTI TRAFFICKING» (02 грудня);
  • проведено засідання Міської координаційної ради з питань сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми (23 червня 2020);
  • у тісній співпраці діють усі суб’єкти взаємодії, які протидіють торгівлі людьми;
  • на офіційному сайті Лебединської міської ради та інших інтернет-ресурсах систематично висвітлюються різні інформаційно-просвітницькі та інформаційно-роз’яснювальні матеріали, відеоролики з питання протидії торгівлі людьми.

Стати жертвою торгівлі людьми може кожен, незалежно від статі, віку, рівня освіти чи кваліфікації. Тому лише об’єднавши зусилля, можливо подолати проблему торгівлі людьми у сучасному світі.

Бережіть себе!