Іноді дивуєшся, наскільки неосяжна наша земля, як багато цікавих місць зберігає вона в своїх закутках. І щоб їх побачити – не треба їхати дуже далеко, а варто зробити лише кілька кроків. І не потрібно чекати весни чи літа, познайомитися з ними можна, навіть в зимовий час, навіть під покровом снігу і морозу.
Колоритні й міфічні місця, мальовничі пагорби і схили, багата історія та мистецька спадщина… все це Мала Ворожба, що на Лебединщині. Тож, саме до Малої Ворожби, 5 лютого 2020 року, направилися у тур-розвідку на пошук міфічної «Крич-гори» група сумських ентузіастів «Пантеон Сумщини» спільно з працівниками Лебединського міського художнього музею імені Б.К. Руднєва та громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» (голова – Іван Мальцев).
Незважаючи на те, що Мала Ворожба – має не настільки довгу історію, тут багато цікавих місць, – говорить член спілки художників України та місцевий мешканець Ігор Швачунов. «Серед них: будинок Кричевських та монументальний храм. Щоправда від старовинного багатства зберіглося не так багато. Проте, і сьогодні всіх зачаровує дивовижна дзвіниця-арка, яка ще чекає на своє відновлення».
Варто також прогулятися по мальовничих місцях, перейнятися біографією і таємницями знаменитого українського мистецького роду Кричевських. Адже, саме, Мала Ворожба є місцем народження видатного українського митця Василя Григоровича Кричевського (1873-1952), в чиїй постаті масштабно і багатогранно втілено розвиток українського національного мистецтва більш, ніж за 50 років. Більше того, саме з Кричевським українське мистецтво змінилося, ставши багато в чому таким, яким ми його знаємо сьогодні.
У Ворожбі також довгий час жив і брат Василя – Федір Кричевський. Братів Кричевських, без перебільшення називають фундаторами українського мистецтва. Їх багатогранний талант проявив себе у різних сферах. Зокрема, Василь, як і Георгій Нарбут, – один з перших авторів української гривні 1918 – 1919 років, Федір Кричевський – один із засновників та ректор Української академії мистецтв.
Навколо Ворожби сконцентровано безліч інших цікавих місць. Річки навкруги села звивисті й утворюють невеликі лимани, стариці і заболочені озера. Також поряд мальовничі пагорби, прадавні козацькі вали та, звісно, міфічна Крич-гора, яку все ж знайшли учасники туру-розвідки.
Як пояснюють Сергій Гуцан та Костянтин Аленінський, «Крич-гора» – це міфічне місце, пов’язане з історією прадавнього вождя Крича, відомого з історії слов’янських народів. В цьому контексті, можливо, навіть, прізвище «Кричевські» – має свою топонімічну складову, й походить від назви місцевості, яка в свою чергу – від старовинного імені – Крич.
І хоча, Мала Ворожба – унікальне та неймовірно мальовниче місце, яке має величезний туристичний потенціал, сьогодні село відвідують лише поодинокі туристи-ентузіасти, що їдуть туди за новими враженнями та емоціями. Хтось за відпочинком, а хтось хоче пройтися місцем, що подарувало Україні та світу видатну мистецьку династію.
Серед таких ентузіастів й учасники цьогорічного туру-розвідки до Малої Ворожби, що видався надзвичайно насиченим та цікавим. Як підсумовує його результати – член Національної спілки фотомайстрів України – Сергій Гуцан: «Ой, було сьогодні, було!… А ще, крім цього всього, ми відвідали старий будинок, бачили величну церкву, читали напис на козацькому хресті, закопували справжню крицю на «несправжній» Крич-Горі і багато говорили про братів Кричевських! І милувалися справжньою зимою…, їли печиво на Крич-Горі і милувалися… А ще ми спілкувалися, раділи життю і розуміли-життя прекрасне, якщо ти в гармонії з самим собою і з оточуючим світом!».
Художній музей