06 вересня 2019 року в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва пройшли наукові читання «Капністи: мистецьке коло козацького роду», що присвячені 140-річчю останнього володаря Михайлівки – Капніста Олексія Васильовича (1879-1958). Слід також відзначити, що це вже другі за останні 2 роки наукові читання, проведені художнім музеєм після 30-річної перерви.
Тема і місце проведення читань – художній музей, обрані не випадково. Адже, сьогодні музей знаходиться у будівлі, яку в 1912 році збудував Олексій Васильович Капніст для земського лікаря Костянтина Зільберника. Крім того, в самому музеї зберігається понад сотня унікальних предметів із маєтку графа Капніста в селі Михайлівка. Це безцінні живописні та графічні роботи, в тому числі портрети-парсуни ХVIII ст., твори українських та російських художників ХІХ – початку ХХ ст. антикварні художні меблі стилів рококо, класицизм, ампір та модерн (XVIII – поч. ХХ ст.), цінне зібрання скульптури, бронзові підсвічники, колекція фарфору та предметів декору, що у листопаді 1918 році сформували основу музейної колекції та забезпечили славу музею далеко за межами області.
Вже більше століття Лебединський міський художній музей ретельно оберігає пам’ять про представників роду Капністів – останніх володарів Михайлівки та нащадків козацького роду Павла Полуботка, які внесли значний вклад в суспільно-культурне життя України, були активними політичними діячами, підтримували численні благодійні проекти та звели десятки, якщо не сотні, суспільних будівель на Полтавщині та у нас – на Лебединщині. Тож, прийшов час поділитися напрацюваннями, і 140-річний ювілей останнього михайлівського графа – гарна на то нагода.
Лебединський міський голова Олександр Миколайович Бакликов
Радіслава Олегівна Капніст (м. Харків)
Лідія Іванівна Котова (м. Харків)
Наукові читання викликали значний резонанс у науковій спільноті міста Лебедина та Сумської області, адже почесними гостями заходу були нащадки роду Капністів – Радіслава Олегівна Капніст та Лідія Іванівна Котова із міста Харкова. До участі у наукових читаннях представили свої доповіді більше 10 науковців та музейників-практиків із міста Харкова, Суми, Охтирки, Лебедина, що в своїх доповідях розглянули різні аспекти історії роду Капністів та їх внесок у громадське та соціально-культурне життя регіону.
Дуже прикро, та представники нинішньої михайлівської сільської ради не змогли прибути на захід та зустрітися з представниками роду Капністів, не дивлячись на направлені їм запрошення. Проте, зацікавлення подією виявили вчителі історії з міста, педагогічний колектив Лебединської ЗОШ №1 (в минулому – жіночої гімназії, якою опікувалася графиня Варвара Капніст), працівники Лебединського районного будинку дитячої творчості, члени громадської організації «Мистецька платформа Лебедина» (керівник Іван Мальцев), інших установ.
Старший викладач Інституту підготовки педагогічних кадрів (м. Суми), краєзнавець та дослідник Юрій Васильович Пятаченко
Учасників та гостей наукових читань привітав Лебединський міський голова Олександр Бакликов, який позитивно охарактеризував зусилля, направлені на вивчення та дослідження історії міста та його околиць, активізації наукової роботи та популяризації культурної спадщини Лебедина. Привітали гостей також директор художнього музею Андрій Гєльмінтінов, Радіслава Капніст та Лідія Котова, а також народний аматорський ансамбль автентичного співу «Стріла» (керівник Тетяна Бондар).
Історик-краєзнавець Віктор Миколайович Лисянський
Письменник, історик, краєзнавець, Почесний громадянин м. Лебедин Борис Іванович Ткаченко
В ході пленарної частини свої наукові напрацювання представили: старший викладач Інституту підготовки педагогічних кадрів (м. Суми), краєзнавець та дослідник Юрій Васильович П‘ятаченко «Сумщина Incognita: невідома Михайлівка», історик-краєзнавець Віктор Миколайович Лисянський «Останній Володар Михайлівки – Олексій Васильович Капніст», письменник, історик, краєзнавець, Почесний громадянин м. Лебедин Борис Іванович Ткаченко «Моє знайомство з Капністами…», науковий співробітник Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва Алла Іванівна Подвезько «Капністи – меценати», директор Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва Андрій Акрямович Гєльмінтінов «Капністи: життя у портретах (із колекції Лебединського міського художнього музею ім. Б.К. Руднєва», спеціаліст відділу культури і туризму виконкому міської ради Валентина Миколаївна Знаменщикова «Олексій Васильович Капніст – представник Лебединської інтелегкнції початку ХХ століття», директор комунального закладу «Охтирський міський краєзнавчий музей» Людмила Володимирівна Міщенко «Валентин Сєров: Охтирка і Лебедин», науковий співробітник Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького Ірина Тихонівна Павленко «Садиба та її мешканці в творах ХІХ – поч. ХХ ст. з зібрання Сумського художнього музею імені Никанора Онацького», інші. (Повні тексти доповідей учасників наукових читань були опубліковані у збірнику наукових тез, ознайомитися із яким можна в художньому музеї).
Завершилися наукові читання «Капністи: мистецьке коло козацького роду» зустріччю з колективом ЗОШ №1 та знайомством зі шкільним музеєм, екскурсію по якому провели учні цієї ж школи.
Слід також відзначити, що практика проведення таких наукових читань є свідченням серйозного ставлення до вивчення історії рідного краю та плідної співпраці Лебединського художнього музею з дослідницькими установами, що працюють у галузі історії та краєзнавства. Вони покликані висвітлювати маловідомі сторінки історії, культури та мистецтва міста Лебедина та його околиць, надати можливість молодим науковцям, студентству, краєзнавцям оприлюднити та провести обговорення своїх досліджень з краєзнавства та історії Лебединщини перед фаховими науковцями та широким загалом, залучати до краєзнавчих досліджень усіх, хто цікавиться історією та мистецтвом.
Художній музей щиро дякує меценатам, що підтримали їх проведення. Зокрема, це депутат Лебединської міської ради Олександр Андрєєв, голова міської громадської ради Наталія Пахомова та приватний підприємець Юлія Осадчук.
Художній музей