18 грудня 1990 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародну конвенцію про захист прав всіх трудящих-мігрантів і членів їх сімей (International convention on the protection of the rights of migrant workers and members of their families). Через десять років, 4 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН заснувала Міжнародний день мігранта (International Migrants Day) і постановила відзначати його щорічно 18 грудня (резолюція 55/93). Таке рішення було прийнято у зв’язку з тим, що в останні роки кількість мігрантів у всьому світі значно зросла.
Міграція завжди була частиною життя всього світового співтовариства. З незапам’ятних часів люди переміщуються планетою у пошуках нових можливостей та кращого життя. Зміна клімату, демографічні фактори, нестабільність, зростаюча нерівність і прагнення людей до кращого, а також незадоволені потреби на ринках праці – все це означає, що міграція буде постійною. Факти свідчать про те, що мігранти повсюдно збагачують суспільство з економічної, соціальної та культурної точок зору. Разом з тим, у всьому світі зростає ворожість у ставленні до мігрантів. Тому таке явище, як міграція привертає все більше уваги громадськості. Згідно з оцінками експертів, загальна чисельність міжнародних мігрантів збільшилася з 175 мільйонів чоловік в 2000 році до 244 мільйонів в 2015 році. Кожен тридцять п’ятий житель планети є мігрантом, що живе і працює за межами своєї країни. Кожен десятий мігрант молодше 15 років. Більшість мігрантів проживає в Європі (76 мільйонів) і Азії (75 мільйонів).
Непередбачуваність, надзвичайність і складність задач, пов’язаних з процесом міграції, потребують злагоджених дій і співпраці між регіонами і країнами. ООН відіграє активну роль у цій галузі, сприяючи побудові діалогу та взаємодії між країнами і регіонами, а також заохочуючи обмін досвідом та розширення можливостей у сфері співробітництва.
19 вересня 2016 року Генеральна Асамблея прийняла низку зобов’язань у ході першого в історії засідання високого рівня з питань біженців і мігрантів з тим, щоб зміцнити заходи захисту біженців і мігрантів. Ці зобов’язання містяться у Нью-Йоркській декларації. У ній виражається політична воля світових лідерів, спрямована на порятунок життів, захист прав людини і справедливий розподіл відповідальності на глобальному рівні.