«Лінія оборони вирівняна», «Чорнильні перемоги», «Паразит на паразиті»
Розмір: 31 х 26, 26 х 25, 25 х 20 см
Папір, гуаш, туш
В колекції: з 1948 року
Кукринікси – псевдонім, що пов’язав трьох не ординарних живописців. Назва складена з початкових складів прізвищ Михайла Купріянова і Порфирія Крилова, включаючи великі літери імені та прізвища Миколи Соколова.
Художники працювали спільно, проте кожного характеризувала своя творча індивідуальність. Купріянов, наприклад, багато працював над пейзажами, Крилов писав портрети і мальовничі панорами, а Соколов зі зворушливою ніжністю виписував красу природи рідних місць і повсякденні сцени буденного життя. Проте, популярність творче тріо отримало завдяки численним карикатурам, серед яких були серії книжкових ілюстрацій, політичні шаржі, агітаційні та антинацистські плакати і листівки. Кукринікси, по праву, були класиками політичної карикатури, зокрема створивши серію картин і пастельних малюнків, присвячених Другій світовій війні.
Більшість створених Кукриниксами у воєнні роки сатиричних алегорій володіють глибокою і багатоплановою виразністю. Ці карикатури, спираються на конкретні ситуації, які художники перекладали і переінакшували в своїх роботах з дивовижною винахідливістю і блискучою дотепністю.
Одна з кращих їх робіт – «Лінія оборони вирівняна». Автори влучно і яскраво зобразили сцену, в якій скелет, вдягнений у рвану генеральську шинель, із залізними хрестами на грудях, шаблею та розбитому шоломі доповідає відринувшому в страху Адольфу Гітлеру про ситуацію на фронтах. Фігура Гітлера подана на межі трагікомічності, що лише додає драматичність сюжету. Ефект посилюється колірними контрастами і сакральними символами в образах, тим самим додаючи йому емоційного звучання.
Карикатура «Чорнильні перемоги» присвячена протидії німецьким агітаційним листівкам, в яких періодично оголошувалося про знищення радянської армії, авіації, взяття Москви, Сталінграду, тощо – і Кукринікси показують зміст цих «дутих перемог»: по діагоналі справа летять бомби з червоними п’ятикутними зірками, перша розриває німецьку листівку в якій мова йде, про знищення всієї радянської авіації. Знизу розбита чорнильниця, розлиті чорнила, в калюжі яких стоїть Геббельс. З нього продовжують стікати чорнильні плями – чергові листівки з перемогами німецької армії.
Продовжує ряд цих «перемог» карикатура «Паразит на паразиті», присвячена ситуації, в якій опинилася німецька армія під Сталінградом. В лівому кутку стоїть німецький офіцер з шаблею та пістолем, а також в накинутому на плечі строкатому жіночому платку. Він командує строєм обірваних солдат, що зайняті ловлею на собі бліх та клопів. В цьому їм допомагають літаючі навкруги ворони.
Зміст цих та інших подібних сатиричних карикатур легко розшифровується: вони сповнені історичного сенсу та за допомогою своєї образності добираються до підгрунтя, до прихованих глибин багатьох подій і характерів епохи.
Оригінальна композиція таких карикатур, разом з актуальністю сюжету та ідейним змістом, приваблюють і роблять зрозумілою картину для всіх поколінь. Глибоко патріотична і народна творчість зробили роботи Кукриніксів одними із найбільш значимих робіт військового часу.
У 1941-1945 роках Кукринікси створили сотні карикатур, і будь-яка з них – хоч крихітна заставка для листівки, хоч малюночок наклейки на обгортці харчового концентрату – містить свій сатиричний образ. Кукринікси просто не могли інакше: образотворча метафора – рідна мова їх карикатур. До слова сказати, органічність цієї мови – одне з очевидних доказів життєвості класичних традицій в області сатири, здатності цих традицій давати нові пагони, вступати в живе сполучення, з нашою сучасністю.
Ближче познайомитися з карикатурами Кукриніксів можна в Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва. Музей знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/
Художній музей