ЛІТО (1881 р.)
Доліво-Добровольський Михайло Іванович (1841 – 1881)
Розмір: 76 х 116 см
Полотно, олія
В колекції: до 1937 року
Михайло Доліво-Добровольський – знаний російський живописець польського походження, автор відомих пейзажів, присвячених красі волзьких просторів. Однак, серед численних річкових пейзажних робіт виділяються побутові сцени з життя народу, в яких художник «уникав зображати сильні пристрасті», віддаючи перевагу тихому пейзажу і людині, «що живе внутрішнім життям».
Засвоївши під час свого навчання в Академії мистецтв метод романтичного пейзажного живопису, що полягав в точній промальовці деталей і кулісній побудові картини, Доліво-Добровольський в ранніх своїх роботах ще віддає данину романтизму («Вечір на Волзі», «Волга поблизу Саратова»). Однак надалі художник вже пише пейзажі без прикрас, глибоко вивчаючи натуру і вибудовуючи єдину композицію. Види природи та життя села нескінченно надихають Доліво-Добровольського, і художник створює полотна, якими сьогодні захоплюються, як мистецтвознавці, так і любителі пейзажного живопису.
Сучасники художника – К.А.Савицкий, І.М.Крамський, В.М.Васнецов відзначали, що реалістичність та достовірність зображення селянського побуту у творах Доліво-Добровольського межує з простотою і душевністю. Увага до дрібних деталей, бажання перенести на полотно все, що бачив, нічого не зменшуючи та не додаючи, ріднить художника з Львом Лагоріо, певний вплив якого Доліво-Добровольський відчув під час спільних закордонних поїздок, а також подорожам по Кавказу та Поволжжю. Історична точність, властива його роботам передає весь спектр емоцій, допомагаючи глядачу відчути реалії селянського життя другої половини XIX ст.
Він умів знайти в повсякденному житті простого народу характерне, істотне, що відтворювало народний побут та передавало поетичний зміст звичаїв. Художник часто додавав характерні деталі з власних спостережень, створюючи надзвичайно реалістичні пейзажі. Цей інтерес художника до селянської теми був реалізований у картині «Літо», завершеній незадовго до смерті художника.
«Літо» – це сільський пейзаж, що має окремі риси жанрового твору. Від полотна неначе виходить літнє тепло, яскрава блакить неба перетікає в жовтизну солом’яних стріх. Художник майстерно відтворив сцену, де на підводі, запряженій волами їде чоловік. Цю звичну для того часу картину органічно доповнює літній пейзаж: білі сільські хати з маленькими віконцями, під теплими солом’яними стріхами, що проросли зеленим мохом, обгороджені дерев’яними тинами з глечиками. Пишні зелені дерева виділяються на тлі блакитного неба. Поєднання різноманітних відтінків зеленого кольору, розкішні крони дерев дають уявлення про розквіт літа. Споглядаючи картину, ми відчуваємо сонце, яким ніби просякнутий кожен сантиметр полотна.
Але на тлі цієї ідилії проступає й зовсім інша картина: бідні хатки, які з сумом дивляться на світ, похмурий селянин, велика калюжа на дорозі. Автор ніколи не прагнув прикрасити селянське життя, тому на картині він створив правдивий образ селянського побуту з усіма його труднощами та проблемами.
Доліво-Добровольський часто використовував саме ось такі плани, селянсько-побутові. І це зовсім не бажання бути ближче до народу. Це саме те, коли хочеться розповісти щось зрозуміле.
Доволі рання смерть, в 40 років, не дала повністю розкритись таланту художника. Та його роботи, що зберігаються в музеях України, Росії та інших країн світу свідчать, що це великий майстер реалістичного напрямку.
Ближче познайомитися із картиною «Літо» та іншими роботами Доліво-Добровольського можна у третьому залі художнього музею. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт музею – http://artmuseum.lebedyn.org/
Художній музей