ТЕТЕРЯЧЕ ТОКОВИЩЕ (1908 р.)
Тіхменьов Євген Олександрович (1869-1934)
Розмір: 59 х 90 см
Полотно, олія
В колекції: до 1937 року
З анімалістіки, коли люди вперше почали зображувати на скелях тварин, почалося мистецтво. Воно йде корінням в глибоке минуле і традиція створювати на пам’ять зображення тварин і птахів, продовжилася у живописі, який ми знаємо сьогодні.
Анімалісти – це художники, у яких звірі і птахи – головні герої картин. Один з художників, який працював у цьому рідкісному для нас жанрі – Євген Олександрович Тіхменьов – живописець, графік, майстер батального та анімалістичного живопису, автор багатьох картин на мисливську тему. Його цікавість до анімалізму не випадкова, оскільки сам всерйоз захоплювався полюванням, полюбляв дуже собак і ця тема поступово ставала однією з провідних у його багаточисленних живописних і графічних творах. Народився він у м. Суми, у дворянській сім’ї. Здобувши освіту в Петербурзькій Академії мистецтв, уславився чудовим зображенням диких тварин і птахів на тлі вільної природи.
Одне з головних завдань анімаліста – створити на полотнах світ живих істот, які або живуть поряд з нами, або зустрічаються лише там, де рідко ступає нога людини. Тому серед героїв його картин – як милі зображення птахів так і далеко не мирні вовки, ведмеді, собаки, лосі… Відомі твори на мисливську тематику – «На току», «На лося», «Полювання на вовка з борзими», «Атакують» та ін.
Викликає неабияку зацікавленість картина «Тетеряче токовище», де проявляється синтез пейзажу і анімалістичного жанру. Майстерно зображена художником природа, яка ще не скинула з себе покриви зимового одягу. Дерева не поспішають убиратися в зелені шати. Дивлячись на цей твір, одразу сповнюєшся кришталево чистим лісовим повітрям. Виникає бажання опинитися у такому казковому місці – на лісовій галявині, де стоять ще голі дерева і кущі, подекуди острівці нерозталого снігу і посеред цієї зимово-весняної краси розкошує ціла зграя тетеревів, що токують у цей період.
Художник пропонує глядачеві помилуватися природою, що прокидається від зимового сну та зазирнутися у таємниче життя птахів. Хочеться зазирнути в цей дихаючий природною рівновагою світ, щоб віднайти свій зв’язок із навколишнім світом. Переважають теплі, спокійні тони. Художник майстерно використовує жовто-коричневі, світло-блакитні тони, поєднуючи їх з темно-брунатними та оливковими. Композиція твору природна, життєва, підкреслено ненавмисна.
Картину Євгена Тіхменьова відрізняє не тільки дивовижна точність зображення птахів на тлі весняного лісу, але й особлива художня виразність у відтворенні стану природи, спокою та умиротворення. Твір налаштовує на позитивний настрій, дарує відчуття прекрасного, спонукає насолоджуватись життям кожен день і самому відшукувати щоденні дива посеред сірої буденності, а також робить нас душевно щедрішими та людянішими.
Ближче познайомитися із картиною «Тетеряче токовище» Євгена Тіхменьова можна у четвертому залі художнього музею. Лебединський міський художній музей ім. Б.К. Руднєва знаходиться за адресою: м. Лебедин, пл. Волі, 17, тел. 2-18-81. Сайт художнього музею – http://artmuseum.lebedyn.org
Художній музей